kde prodávat pdf

Pokud jste se rozhodli prodávat svá PDF pro děti, která splňují desatero autorky a znáte své povinnosti při prodeji, je na čase zjistit, jaké místo bude pro prodej tím nejlepším. Do dnešního článku jsme pro vás sepsali podrobnosti o nejznámějších prodejních možnostech.

PDF lze prodávat několika způsoby, přitom každý z nich má své výhody a nevýhody. Je tedy na vašem zvážení, jak a kde bude váš prodej probíhat. U každého webu je třeba zohlednit výdaje za využívání služby a automatizaci daného řešení, případně náročnost obsluhy. Pojďme se podívat, jak to mají jednotlivé weby.

Vlastní e-shop

To bude zřejmě první řešení, které vás pro prodej digitálních produktů napadne. Jednoznačně má tu výhodu, že z něj neodvádíte provizi z prodeje jako u ostatních platforem. Na druhou stranu jsou tady jiné náklady na jeho provoz.

Musíte si koupit vlastní doménu, kde se cena pro .cz pohybuje od 160 – 250 Kč/rok. Dále pak záleží, jaké e-shopové řešení si vyberete (WordPress Ecommerce, PrestaShop, Shoptet, Wix, Eshop-rychle, apod.). U prvních dvou budete potřebovat webhosting, ale data jsou vaše. U pronajatých e-shopových řešení se vám může stát, že až budete chtít se svými produkty odejít, nebudete moci exportovat svá data a nahrát je jinam.

Pokud budete navíc potřebovat ještě e-mail se svou doménou nebo platební bránu, zase si o něco připlatíte. A tyto výdaje bývají měsíční. Bez ohledu na to, jestli máte prodeje či nikoliv.

Náš tip!

Vlastní e-shop si zakládejte až ve chvíli, kdy máte základnu zákazníků a stabilní příjmy.

Fler.cz

Fler možná znáte jako tržiště pro rukodělné tvůrce. Ale již nějakou dobu je možné na Fleru prodávat i PDF soubory.

Jejich systém je poloautomatizovaný. To znamená, že prodejce si musí sám párovat příchozí platby a generovat faktury. Výhodou je jednoznačně nízká provize za prodej (11%) a také možnost přímé komunikace se zákazníkem. Pokud na Fleru nemáte prodeje, provizi neplatíte.

U svého profilu si můžete nastavit možnost platby kartou – tato služba se platí nad rámec. Na Fleru si je také možné za pár desítek korun zaplatit reklamu.

UciteleUcitelum.cz

Název je naprosto výstižný. Na UčiteléUčitelům (dále jen UU) se prodávají výukové materiály, pomůcky a výzodby do výuky.

Výhodou je, že jejich systém je automatický – vy se staráte pouze o nahrávání souborů. Jednou za měsíc vám přijde vyúčtování. Také mají platební bránu a tak mohou zákazníci platit pohodlně kartou. Mezi výhody, bychom ještě přidali propagaci novinek na některých sociálních sítích.

Nevýhodou je to, že nemůžete přímo komunikovat se zákazníky. Pokud je v souboru překlep nebo chyba, musí to vyřídit administrátor. Další nevýhodou je, že pokud nenahráváte materiály pravidelně, pravděpodobně upadnete v zapomnění zákazníků a vaše tržby klesnou.

Provize z prodeje je na UU je 15%. K ní se přičítá také zákonná výše DPH podle typu produktu (10 nebo 21%).

Skolka-pripravy.cz

Dalším prodejním portálem je Školka-přípravy. Stejně jako na ostatních platformách, i zde najdete různé výukové pomůcky a materiály.

Pokud se svá PDF rozhodnete prodávat tady, opět máte na starost pouze nahrávání souborů. Systém je automatický, což je pro vás velkou výhodou. Vyúčtování vám formou faktury dorazí jednou měsíčně na e-mail. O nic jiného se nestaráte. Platit zde lze dvěma způsoby – platbu může zákazník odeslat přes platební bránu pomocí karty či bankovním převodem.

Materiály se na webu řadí dle data nahrání, což je nevýhoda, pokud nenahráváte pravidelně. Provize z prodeje je na této platformě 20%. K ní je opět přičítána zákonná výše DPH.

ProEvinku.cz

Dalším prodejním webem je ProEvinku. Portál funguje na stejném principu, jako ty předešlé. Vybrat si tu můžete z řady PDF souborů jak ke školnímu, tak domácímu využití.

Systém je automatický, avšak vcelku nepraktický. Vyúčtování vám přijde jednou za 3 měsíce formou e-mailu. Na základě něj musíte jako autor vystavit fakturu, díky které vám bude na účet zaslána výplata. Velkou nevýhodou webu je nemožnost zřízení autorského účtu pro přidávání a správu PDF souborů. Pokud chcete soubor nahrát, musíte ho zaslat včetně popisků a náhledů správkyni, která se o jeho zveřejnění postará. Platit se zde dá bankovním převodem nebo platební kartou.

V případě prodeje na ProEvinku se vám z vaší měsíční tržby odečte provize 20%.

Vyukovematerialy.com

Výukovémateriály.com (dále jen VM) je nováček mezi prodejními weby, který se stále rozrůstá. Portál si zakládá na kvalitních materiálech a autorech, které pečlivě kontroluje a schvaluje rada starších.

Provizní systém VM je promyšlený a provize z prodeje může být 10 – 20%. Stejně jako u UU a Školka-přípravy, i tady se k provizi připočítává DPH. Na tomto prodejním portále je je systém objednávek automatizovaný. Vy se tak staráte pouze o tvorbu a nahrávání produktů.

Výhodou u VM je, že prodejce může přímo komunikovat s nakupujícímii v rámci jejich platformy. VM se také aktivně stará o propagaci svých autorů napříč sociálními sítěmi a velmi proaktivně autory informuje o trendech a novinkách na webu.

Ucitelnice.cz

Učitelnice byla ve svých začátcích velmi oblíbeným prodejním webem. Časem z něj bohužel zmizelo mnoho kvalitních materiálů i autorů.

Výhodou Učitelnice je, že jejich systém je plně automatizovaný. Vy pouze nahráváte soubory. Také mají platební bránu pro své zákazníky.

Nevýhodou je jejich vysoká provize 30% z prodeje. Druhou velkou nevýhodou je z pohledu autorů také fungování školních účtů, kdy si škola zaplatí 1 soubor, který následně mohou libovolně využívat všichni její učitelé. Soubor pro jednotlivce tak může stát 40 Kč a pro školu s desítkami učitelů JEN 60 Kč.

Už víš, kde nahraješ k prodeji své soubory? Dej nám vědět do komentářů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × two =