kdy potřebuje autorka živnostenský list

Chystáte se na prodej nebo již opakovaně prodáváte PDF soubory či jiný digitální produkt a máte z toho zisk? Gratulujeme, stala jste se podnikatelkou! Zároveň s tím se ale stáváte osobou, která je povinna se řídit živnostenským zákonem České republiky. Pojďme si říci, co to pro vás znamená.

Soustavná činnost se ziskem

Ať už kreslíte ilustrace, nebo tvoříte PDF s obrázky z fotobank a následně je prodáváte na internetu, měla byste vědět jednu věc. Pokud je vaše činnost soustavná (opakující se), české zákony ji označují jako podnikání. Opravdu nezáleží na tom, jestli si vyděláte pár stovek nebo desetitisíce. Aby vaše počínání bylo legální, měla byste si založit živnostenský list, každému zákazníkovi vystavit fakturu a poctivě odvádět daně.

Kdy a kde si živnost vyřídit?

Vyřízení živnostenského listu není nic složitého. Stačí si kdykoliv zajít na živnostenský úřad, kde s úřednicí vyplníte žádost. Za vystavení živnostenského listu zaplatíte správní poplatek, který v současné době činí 1000 Kč. Jak vyřídit živnost krok za krokem se můžete dozvědět například TADY.

Musím si připravit nějaké dokumenty?

Nemusíte. Úřednici bude zajímat pouze váš občanský průkaz, oblast, ve které chcete podnikat a poplatek. Pouze v případě, že sídlo vašeho podnikání není v místě bydliště, je potřeba s sebou mít nájemní smlouvu pronajatého prostoru nebo výpis z katastru nemovitostí.

Většina živností je volná, to znamená že vám pro její vykonávání stačí splnění všeobecných podmínek. Pokud se hlásíte k živnosti vázané či řemeslné, vezměte si s sebou dokumenty dokazující vaši odbornou způsobilost (vzdělání, praxe).

Jak a kde fakturovat?

Podnikání bez faktury, to zkrátka nejde. Každý podnikatel je povinen ji při prodeji svého zboží či služby vystavit. Formální úprava faktury není stanovena, ale jelikož je to doklad, musí mít určité náležitosti. Co vše by měla faktura obsahovat můžete přehledně zjistit TADY.

Pokud nejste plátce DPH, vystavujete obyčejné doklady o prodeji (faktura, paragon, apod.). Také můžete vystavovat zjednodušený doklad. S tvorbou faktur vám pomůže účetní software nebo online program pro faktury jako je například iDoklad, Fakturoid nebo Vyfakturuj.cz.

Daňové přiznání k dani

Každoroční noční můra? Ale kdepak. Se správnou účetní to zvládnete s naprostým přehledem. Právě kvůli daním je potřeba si vést evidenci o svých příjmech z podnikání. Většinou pak stačí dát účetní včas podklady a ona za vás vše vypočítá a vyplní. Hotové daňové přiznání vám zašle a vy ho pouze odnesete na finanční úřad.

Sociální a zdravotní pojištění

Podmínky pro placení sociálního a zdravotního pojištění se mohou lišit v závisloti na tom, jeslti jste na rodičovské dovolené, student, jestli máte žinost hlavní nebo vedlejší a pak podle toho, jak velké jsou vaše příjmy. Více se o tom dozvíte v TOMTO ČLÁNKU nebo vám poradí vaše účetní.

Živnostenský x autorský zákon

Říkáte si, že to není vlastně až tak jednoduché a že asi ani nakonec ten živnostenský list nechcete? Tak ho mít nemusíte. Podnikat totiž můžete také podle autorského zákona. Stejně jako u všeho i zde platí, že vše má své pro a proti.

Pokud se rozhodnete podnikat podle autorského zákona, ochráníte si své osobní údaje a svá autorská práva, ale na daních si uplatníte pouze 40% výdajového paušálu a vaše činnosti v rámci podnikání mohou být omezené. Pokud to tedy ještě chcete zvážit, doporučujeme přečíst TENTO ČLÁNEK.

2 komentář

  1. Podle ceho rozlisite, zda pracujete podle autorskeho zakona – vydavani děl (ŽL neni treba), nebo zda provadite vydavatelskou cinnost s nutnosti ŽL?
    Pripadne jakou cinnost volite na ŽL?
    Dekuji

    1. Kateřina Kunčická

      Dobrý den paní Veroniko,
      osobně jsem ještě nenatrefily na autorku, která by pracovala podle autorského zákona. Zařadily bychom tam autorky, které dělají soubory celé samy, tzn. ilustrace i texty.
      Více o autorském zákoně se dozvíte tady: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-121
      Činností v ŽL můžete mít celou řadu, osobně jsem se nijak neomezovala a vybrala jsem si všechny činnosti, které bych mohla dělat i v budoucnu v rámci ŽL.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × three =