programy pro tvorbu PDF

Pokud jste začátečník mezi autory a nevíte, které programy můžete pro tvorbu PDF použít, můžete se inspirovat v našem článku s několika tipy. Je třeba si dávat pozor i na licence programů a předplatných. Některé z programů jsou desktopové (musí se nainstalovat) jiné naopak můžete využívat online na jakémkoli zařízení s internetovým připojením.

  1. MS Office
  2. Canva
  3. Paint.net
  4. Google Docs
  5. Procreate
  6. Gimp
  7. Inkscape
  8. Adobe Photoshop, Illustrator

Microsoft Office

Využíváte pro tvorbu PDF materiálů Microsoft Office? Pak pozor. Každý balíček Microsoft Office aplikací má licenci, dle které ho je možné používat. Je jedno, jestli děláte tabulky v Excelu, píšete texty ve Wordu nebo používáte PowerPoint. Pro vaše tvoření vám opravdu nestačí balíček pro studenty a domácnosti. Pokud chcete vytvářet PDF materiály, které jsou určené k prodeji, je třeba mít zakoupenou licenci Proffesional Plus, která je určena pro firmy, nebo licenci Home & Business (pro domácnosti a podnikatele), která je určena jak pro domácí, tak komerční použití. Když už budete MO pořizovat, určitě si kupte trvalou licenci, kterou zaplatíte jednou a můžete ji využívat napořád bez jakýchkoliv dalších poplatků.

Kouzená slovíčka z PPT

Canva.com

Canva je naprosto geniální online nástroj pro tvorbu PDF nebo log, dokumentů, obsahu pro sociální sítě, výtisků, prezentací atp. I ve free verzi najdete obrovské množství šablon, obrázků či písem. Navíc na svých návrzích můžete pracovat z jakéhokoli zařízení, které má připojení k internetu.

POZOR! Canvu ve verzi pro učitele nelze používat pro komerci (prodej). Důvodem je, že vám Canva poskytuje prémiový obsah zdarma a vy toto privilegium nemůžete zneužívat pro další zisk.

Paint.NET

Se zakoupenými obrázky se dá dost dobře pracovat například v PowerPointu, ale co když potřebujete část obrázku přebarvit nebo vymazat? Pak se vám určitě bude hodit software pro úpravu obrázků a fotografií Paint.NET. Samozřejmě může být používán pro komerční účely. Program bohužel spolupracuje pouze s operačním systémem Windows. Lze ho snadno a rychle nainstalovat v češtině, což je jeho velkou výhodou. Ovládání je intuitivní a práce s ním není vůbec složitá. Pokud byste si ale přeci jen nevěděli rady, TADY najdete několik tutoriálů k jeho používání.

Ukázka Paint.net

Google Docs

Další skvělé online nástroje pro tvorbu PDF jsou Dokumenty, Tabulky a Prezentace od Google Docs. Víceméně už mají funkce jako MS Office a jsou dostupné nám všem. Kolegyně z TPT je také používají pro své soubory.

Digitální diář z Google Docs
Digitální diář z Google Docs

Procreate na iOS

Máme tu i jednoho zástupce pro Apple zařízení a tím je Procreate. Pokud vlastníte tablet s Apple Pen, můžete díky Procreate tvořit autorské ilustrace a grafiky. V jeho knihovně najdete velké množství štětců a další je možné stáhnout nebo dokoupit. Dokonce umí obrázky i rozpohybovat. Procreate si můžete pořídit za jednorázový poplatek 249 Kč.

Gimp

Gimp je rastrový grafický FREE editor připomínající Adobe Photoshop. Tento desktopový program je dostupný pro Windows, Linux i MacOS. Pomůže vám s retušováním, úpravou obrázků, s kreslením vlastní rukou, převodem různých formátů nebo tvorbou webové grafiky. Pokud s ním začínáte, jistě vám pomohou video návody, které naleznete například na YouTube.

Inkscape

Inkscape je narozdíl od Gimp specializovaný na vektorovu grafiku. Zároveň je FREE. Pomůže vám vytvořit ilustrace, diagramy, perokresby, grafy nebo loga. Vše lze dělat ve vrstvách a ukládat v různých formátech. Využívá ho například Kuncicka.cz ve svých PDF souborech.

Adobe Photoshop/Illustrator

Toto už je vyšší dívčí. Vyšší třída mezi grafickými programy, využívaná hlavně profesionálními grafiky. Photoshop se využívá pro rastrovou grafiku, Illustrator pro vektorovou. Adobe rodinu lze používat na Windows i MacOS, ale pozor, členství u Adobe je placené. Ceník jejich balíčků naleznete TADY.

Jaké programy pro tvorbu PDF používáš ty? Dej nám vědět do komentáře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

18 − 16 =