Rozhovor s autorkou – Kateřina Piliarik

kateřina piliarik
Kateřina Piliarik

O Kateřině

Začátek tvorby?
Rok 2013 a samotné PDF rok 2020

Pro koho tvoříš?
Děti 4-10 let

Kde tě najdeme?
www.stezkyprodeti.cz

Kolik máš produktů?
50+

Kači, povíš nám jak ses dostala ke tvorbě PDF a malování?

Před deseti lety jsem založila Ani-Muk – kreativní sady pro děti, kdy jsme dětem pravidelně posílaly domů tvořivou krabici. Projekt fungoval pět let, ale poté nastala asi fáze vyhoření – vymýšlet každý měsíc, později co dva měsíce, nové téma a k tomu sehnat nebo si nechat vyrobit všechen materiál, bylo dost náročné. Protože už jsme ale měly širokou základnu zákazníků a pozitivní ohlasy, nechtěla jsem dosavadní práci jen tak “zahodit” – přešly jsme proto na PDFka, která jsou přece jen jednodušší na přípravu a nejsou pro nás, ani pro zákazníky tak nákladná jako fyzický produkt.  A ještě upřesním – já vymyslím, jak by mohl materiál vypadat, ale podobu mu dávají ilustrátorky, které mám v týmu dvě. 

Koukám, že pracuješ na více projektech. Kromě stezkyprodeti.cz a ani-muk.cz maluješ i pro PDF knihovnu a ještě k tomu pracuješ v družině a máš 3 děti. Jak tohle všechno dohromady stíháš?

Tak nějak stíhám. Děti už jsou větší (10, 7, 5). Nejmladší je sice ve školce jen tři dny v týdnu, když ale srovnám, kolik času jsem měla na práci, když byly děti úplně malé, tak je to teď úplně jinde. Ono k tomu dost pomáhá to, že v družině pracuji jen dva dny. Beru to mimo jiné jako další inspiraci pro to, co děti ve věku, pro který tvoříme, baví. Pokud bych měla pracovat na plný úvazek, tak by to takto kombinovat nešlo – práce kolem PDFek mi určitě zabere větší část dne. 

Dva ze zmíněných projektů jsou tvé vlastní. Z jakého důvodu máš dva e-shopy? Nebylo by méně pracné mít jen jeden? 

Ani-Muk a Stezky pro děti jsou mé, PDF knihovnu máme spolu s Ateliérem V lese a lidé si tam můžou koupit roční členství a nově i naše jednotlivé materiály. Méně pracné by to určitě bylo, na druhou stranu zákazníci přicházejí z různých kanálů a přijde mi, že to vlastně nakonec není úplně na škodu. 

Neuvažuješ, že zaměstnání opustíš a budeš se svému podnikání věnovat naplno?

Tak jak to mám nakombinované teď mi úplně vyhovuje. Mám čas na vymýšlení nových věcí, propagaci, ale zároveň nesedím jen za počítačem a dostanu se i mezi děti (mimo ty vlastní). Můžu tak ve škole s větším kolektivem vychytat případné mouchy a vyzkoušet nápady v praxi. Za distanční výuky jsem s dětmi ze školy např. vedla naši hru Podivousy, kdy na dálku získávaly suroviny, stavěly domy do vesnice apod. Velmi se to povedlo. Takže toto propojení mě aktuálně moc baví. 

Tvůj e-shop stezkyprodeti.cz běží na Shoptetu. Pomáhal ti někdo s jeho realizací, nebo jsi to zvládla sama?

Oproti Ani-Muku, který běží na wordpressu a spousta věcí je tam pevně daných a je obtížné je měnit bez zásahu programátora, je e-shop na Shoptetu na administrativu mnohem jednodušší. Realizaci jsem zvládla sama a to technické věci moc nemusím. Prostředí Shoptetu je docela intuitivní, a když jsem si přece jen s něčím nevěděla rady, tak mi poradila Pavlína z Atelieru V lese, která už má se Shoptetem zkušenosti velké. Určitě je dobré mít někoho, s kým můžete věci kolem podnikání řešit – ať už je to kamarádka anebo vlastní komunita třeba na Facebooku, tak jak se ji, Katko, snažíte budovat s Pavlou.  

A s provozem e-shopů ti někdo pomáhá (VA, brigádník, manžel)?

Nepomáhá. Weby teď běží v zásadě samy a přidávání produktů dělám já. Docela dlouho jsem se bránila nějaké automatizaci a vše si chtěla posílat sama, ale když vidím, jak to skvěle funguje – zákazník objedná, zaplatí a materiál má do pár minut v e-mailu, i když zrovna nesedím u počítače, tak je to opravdu skvělá pomoc. 

Na konec by mě zajímalo, co je tvé PROČ v tvorbě materiálů pro děti? Proč ses vlastně do podnikání pustila?

Těch “PROČ” je tam více. Jednak jsou to vlastní děti – můžeme se lépe prostřídat s manželem, když jsou třeba nemocné, než kdybychom oba chodili do práce s pevnou pracovní dobou. Mě samotné moc vyhovuje svoboda pracovat na tom, co chci a co mi dává smysl. A v neposlední řadě věřím, že naše materiály dávají smysl dětem, rodičům i pedagogům. 

– SDÍLEJTE ČLÁNEK –

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four + 17 =