Kde získat obrázky a grafiku pro PDF soubory?

obrázky do PDF

Jste-li tvůrkyně souborů pro děti a hledáte vhodné obrázky a grafiku do svých PDF, jste tu správně. Dnes se podíváme na to, jak je to s obrázky a jejich licencemi a kde získávat kvalitní grafiku, která dodá vašim souborům na atraktivitě a poutavosti.

Pozor na autorská práva a licence

Než si povíme, kde čerpat obrázky do PDF souborů, je potřeba zmínit jednu zásadní věc, na kterou stále některé autorky zapomínají, a tou je, že ne každý obrázek je určený ke komerci. Co to znamená? Znamená to, že nemůžete vzít jakýkoliv líbivý obrázek z Googlu nebo Pinterestu a použít ho ve svém prodejním souboru. 

Hlavním důvodem jsou autorská práva a licence obrázků. To, zda lze obrázek využít ke komerci či nikoliv, určují jeho licenční podmínky. Zpravidla lze pro prodej využívat obrázky, které jsou považovány za volné dílo (licence Public Domain), obrázky s licencí Creative Commons, Royalty-Free případně PLR (Private label rights). Při výběru obrázků a tvorbě jakéhokoliv PDF souboru proto pamatujte na to, že to vy jste člověk, který za použití obrázku zodpovídá, takže případné následky půjdou za vámi.

Neznalost neomlouvá aneb pozor na večerníčky a pohádkové postavy

obrázky do PDF

Tím se dostáváme k licencím večerníčkových a pohádkových postav. Všichni je ve svých souborech chtějí mít, protože pohádky a speciálně večerníčky jsou přece mezi dětmi tolik oblíbené a žádané! To všechno chápeme, ale napadlo vás někdy, proč většinu pohádkových postav, jako je například krtek, Bob a Bobek, Amálka nebo Ferda mravenec nenajdete ve fotobankách? 

Zkrátka a dobře je to proto, že na večerníčky se vztahuje licence, která většinou patří autorovi, nakladatelství nebo České televizi. Pokud takové obrázky chcete použít pro svůj prodejní soubor, potřebujete souhlas držitele licence, což většinou vyjde na nemalé peníze. A to samé platí například pro pohádkové postavy společnosti Walt Disney, Warner Bros apod. Za Autorky Dětem doporučujeme se do takovýchto PDF souborů vůbec nepouštět, případně si předem zajistit povolení ke komerčnímu použití zmíněné grafiky. Jedno večerníčkové PDF určitě nestojí za oplétačky se zákonem.

Kde tedy získat tu nejlepší grafiku pro své PDF soubory?

Řekli jsme si, jak to vypadat nemá. Pojďme tedy konečně zjistit, jak a kde můžete získat vhodnou grafiku pro své produkty. Jako autorka PDF pro děti máte 4 možnosti, jak ji získat:

 1. První možností je kreslení vlastních obrázků. To vám umožní maximální originalitu, zároveň obrázky přizpůsobíte konkrétním potřebám vašeho souboru. Na druhou stranu kreslení vyžaduje hodně času a talent, což ne každá autorka má. Pokud se pro kreslení rozhodnete, určitě budou vaše soubory jedinečné a snadno odlišitelné od souborů ostatních autorek.
 2. Druhou možností je nákup obrázků z fotobanky. To je docela rychlý a pohodlný způsob, jak získat v krátkém čase profesionální grafiku za relativně nízkou cenu. Nicméně je třeba mít na paměti, že i když tyto obrázky nabízejí široké množství využití, mohou je používat i jiní tvůrci. Vaše PDF si tak mohou zákazníci celkem snadno splést se soubory někoho jiného.
 3. Třetí možnost je najmout si vlastního grafika, který vám vytvoří obrázky v jednotném stylu přesně podle vašich představ. Díky této spolupráci získáte originální grafiku, kterou využijete pro své produkty, nad jejichž vzhledem budete mít maximální kontrolu. Naneštěstí náklady spojené s profesionálním grafikem mohou být vyšší, s tím je ale potřeba počítat. 
 4. Čtvrtou možností je použití umělé inteligence, s jejíž pomocí si můžete obrázky pro svá PDF generovat. I za tuto možnost budete muset zaplatit. Nejen penězi, ale především časem, protože se nejprve budete muset s touto technologií naučit zacházet. Navíc kvalita a originalita vygenerovaných obrázků může být nekonzistentní – ovlivňují ji totiž dostupná data a algoritmy.

Všechny zmíněné body mají výhody i nevýhody. Je důležité, aby si každá autorka vybrala takovou možnost, která nejlépe odpovídá jejím potřebám.

Jak dostat vlastní ilustrace do PDF souboru?

Jednou z možností, jak získat grafiku pro své soubory, jsou vlastní obrázky. Nyní se podíváme na 3 hlavní způsoby, jak převést vaše originální ilustrace do digitální podoby a implementovat je do vašich souborů.

 1. Ruční ilustrace a naskenování

Svůj obrázek můžete namalovat na papír jakoukoliv technikou a potom jej naskenovat do počítače a případně dále upravovat v grafických programech. Hlavní nevýhodou je omezená možnost změn velikostí obrázků a potřeba odstranění pozadí.

 1. Ilustrace na grafickém tabletu

Grafických tabletů existuje více druhů. Můžete mít tablet propojený s počítačem a malovat “poslepu”, to znamená, že obrázek neuvidíte na tabletu, ale jen na monitoru. Nebo si můžete koupit tablet, který slouží i jako obrazovka. Na něj se kreslí speciálním perem. Nejčastěji se k tomuto účelu používá iPad s Apple Pen. Velkou výhodou je snadnější kreslení pomocí tužky.

 1. Grafika z počítače

Třetí možností je pracovat přímo na počítači v grafickém programu s příslušnou licencí. Nabídka programů je opravdu pestrá. Nevýhodou většinou je manipulace s myší. Výhodou mohou být obrázky ve vektorové grafice, které se pak dají libovolně zvětšovat či zmenšovat.

Kde kupovat obrázky do PDF?

Jak je to s licencemi obrázků už jsme si řekli. Pokud obrázky kupujete, musíte dávat pozor ještě na to, jestli nenakupujete ze zahraniční služby. Takovým nákupem by vám vznikla povinnost stát se identifikovanou osobou. Za zahraniční nákupy (bavíme se také o využívání zahraničních služeb) je potřeba odvést DPH.

Pokud máte vše vyřešeno, pojďme na seznam zajímavých webů s obrázky:

 • Pexels
 • Freepik
 • Teacherspayteachers
 • Shutterstock
 • CreativMarket
 • Fotolia
 • iStock
 • Canva
 • a mnoho dalších

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

12 + 3 =