Rozhovor s autorkou – Kateřina Hrabíková

rozhovor Kateřina Hrabíková

O Kateřině

Začátek tvorby?
Rok 2015

Pro koho tvoříš?
Děti 5-12 let

Kde tě najdeme?
www.zodpovednavyuka.cz

Kolik máš produktů?
200+

Kači, ty tvoříš pod značkou Zodpovědná výuka a k tomu své děti sama vzděláváš doma. Kdy stíháš tvořit a obstarávat e-shop? 

Občas je to dramatické, ale je to v mezičase mezi těmi všemi činnostmi. Nemám vyčleněný konkrétní čas. Nejsem příliš systematická, takže když se objeví časové okno v průběhu dne, otevřu sešit s úkoly, které průběžně sepisuji a začnu konat a odškrtávat.

Můj manžel se mi snaží vnést do podnikání koncepčnost. Takže jsem jako dárek od něj dostala k Vánocům klíče od prostoru, který se stal takových showroomem Zodpovědné výuky. Tam každou středu odpoledne „zdrhám“ a mám tichý pracovní čas čistě pro sebe.

Přemýšlela jsi o nějaké výpomoci třeba v podobě virtuální asistentky nebo brigádníka?

Už několikrát jsem o asistentce intenzivně přemýšlela, ale mám problém, že nevím přesně které činnosti bych na ni delegovala. Jak v tom nemám systém, tak se mi to špatně předává a je to takové nekomplexní.

Vzhledem k tomu, že na e-shopu prodávám fyzické produkty, mám brigádnici, která řeší výrobu. To by se nedalo zvládat vůbec. Už párkrát jsem chtěla fyzické produkty zrušit, ale je o ně stále zájem a navíc je to práce, díky které si může vydělat další člověk.

Mezi autorkami bych tě mohla nazvat seniorkou – popíšeš nám, jak se Zodpovědná výuka měnila/vyvíjela v čase?

Začínala jsem v paneláku v kuchyni, kde jsem do dvou hodin v noci stříhala materiály a posílala jsem je lidem. Bylo to dost divoké. Dělala jsem nejprve vyrobené věci a až později prodávala PDF.

Velká změna přišla s vlastním e-shopem v roce 2016. Najednou člověk mohl oslovit více lidí než předtím pouze přes sítě. Navíc mi živnost umožnila prodávat školám a jiným zařízením. 

V roce 2018 jsem se přestěhovali na venkov (statek s 3000 m2), což mě donutilo delegovat výrobu na někoho dalšího, protože se všechno už do mého dne nevešlo.

Na podzim 2020 jsem se rozhodla, že mou nejprodávanější hru (Procházka v zoo) nechám předělat do hezké grafiky, abych ji mohla vyslat do světa. Oslovila jsem ilustrátorku, vypsala soutěž na grafika, navázala kontakty s tiskárnou. A tato všechna setkání vedla k tomu, že jsme v roce 2021 udělali redesign celého e-shopu do podoby, ve které je nyní. Aktuálně přibývají materiály spíše sporadicky. Produkty jsou pro děti ve věku 10+. Věnuji se spíše promu než tvorbě.

A byla nějaká doba, kdy jsi pomýšlela na to, že to vzdáš a budeš dělat něco jiného?

Ano, takové období mám pravidelně každý měsíc. Cykličnost je u mě v tomto opravdu precizní. Z dlouhodobého hlediska jsem takové období ale neměla. Jen když jsem začínala, bylo opravdu citelně méně autorů. A za covidu se jejich počet ještě značně zvýšil. V tu dobu jsem si říkala, že je potřeba se pohnout a začít dělat něco jinak než ostatní. 

Pustila jsem se do výroby produktů ve spolupráci s grafikem a profi tiskárnou s cílem být vidět i v papírnictvích, knihkupectvích a jiných e-shopech. Stále se svět kolem mě mění a s ním i já. Zodpovědná výuka vznikla díky našim dětem, které vzděláváme doma. Vyráběla jsem pro ně materiály do výuky a pak si řekla, že je nabídnu i ostatním.

Zodpovědná výuka má za cíl dělat pro děti učení zábavnější a srozumitelnější. Současně usnadňuje přípravu učitelům a život rodičům. Je pro mě důležité, aby se děti učily s radostí a zájmem. A protože život jde dál, vznikl zodpovědný HUB. Má podobný záměr jako zodpovědná výuka, ale cílí na dospělé. Je to komunitní prostor (offline) pro lidi, kde kdokoliv může kohokoliv cokoliv naučit. Kde se propojují lidé a jejich dovednosti. 

Takže zpět k otázce. Nepřemýšlela jsem, že to vzdám, ale uvažuji, že budu dělat i něco dalšího – v rámci zodpovědného HUBu.

V tuto chvíli se u vás prodá více PDF nebo fyzických produktů?

Tipuji, že fyzických produktů. Ale nejsem příliš statistický typ. Věnuji se spíše dopředným událostem než analýzám. Má odpověď je tedy čistě intuitivní.

A je něco, co bys poradila autorkám, které chtějí své produkty prodávat ve fyzické podobě?

Poradila bych sehnat si nějakého marketingového mentora, který by pomáhal zametat cestičku a ukazovat směr. To já nemám, protože vzhledem ke svému pracovnímu stylu (nepravidelná pracovní doba a pracuji hlavně pro radost a když mám chuť) nedokážu udržet tempo ve vykonávání úkolů. 

A pak se nebát být více vidět. Objíždět výstavy, přednáškové akce, trhy. A ptát se lidí, kteří už tu cestu prošlapali.

Na konec mě zajímá, co podle tebe byla nejlepší investice v Zodpovědné výuce?

Nejlepší investice pro mě rozhodně bylo vypsání soutěže na grafika. To nasměrovalo Zodpovědnou výuku dalším směrem. A pak je pro mě top investice do vztahů ve smyslu otevřené vstřícné komunikace se zákazníky a s obchodními partnery. Přátelské a férové vztahy jsou pro mě nejvyšší hodnotou.

– SDÍLEJTE ČLÁNEK –

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one + thirteen =