Rozhovor s autorkou – Kristýna Hlavinková

kristýna hlavinková

O Kristýně

Začátek tvorby?
Rok 2021

Pro koho tvoříš?
Pro předškoláky

Kde tě najdeme?
www.cizeckovadilna.cz

Kolik máš produktů?
50+

Kristý, jak ses k tvorbě materiálů pro děti dostala? Začala jsi tvořit až na mateřské dovolené nebo ses výrobě PDF věnovala ještě během svého zaměstnání?

Vždy jsem ráda něco tvořila, malovala. Právě proto jsem se před nástupem do zaměstnání mimo jiné věnovala i studiu učitelství výtvarné výchovy. K tvorbě materiálů, které u mě najdete, jsem se dostala už během zaměstnání v mateřské škole. Přijde mi, že jsem díky němu našla to, co jsem hledala. Nejenom, že mě práce baví a inspiruje, ale zároveň rozvíjí mou kreativitu a zkrátka se v ní mohu vyřádit. 

Moje tvorba začala při práci v MŠ, kdy jsem si malovala aktivity pro děti k nám do třídy. Postupně jsem se odhodlávala k nabízení svých materiálů dál. Sebrala jsem všechnu odvahu, a tak vznikla moje vysněná Čížečkova dílna. Chtěla jsem, aby mé materiály dělaly radost i dalším dětem, což se mi doufám povedlo a snad se mi to bude dařit i do budoucna.

Tvé příjmení je Hlavinková. Jak tedy tvoje značka přišla ke svému názvu Čížečkova dílna? A jakou roli hraje v jejím logu čížeček?

Dlouho jsem přemýšlela jaký název své značce dát. Chtěla jsem nějaký, který by mě vystihoval a zároveň nebyl nějak moc složitý. V době, kdy jsem nad vším uvažovala, jsem byla ještě svobodná a jmenovala jsem se Čížková, a protože jsem měla své příjmení moc ráda, rozhodla jsem se ho nakonec zakomponovat i do názvu. Pár kamarádů mě dříve (někdy i teď) oslovovalo přezdívkou „Čiži, Čížečku“. Zároveň mi moc rádi zpívali i písničku „Čížečku, čížečku“, a tak zkrátka a jednoduše z celého mého vymýšlení vznikl nakonec název Čížečkova dílna. I když se během fungování dílny pár věcí událo – mimo jiné se mi změnilo i příjmení z Čížkové na Hlavinková, nic to nemění na tom, že bych název své značky už nikdy neměnila. Čížeček v logu hraje spíše takovou doplňkovou, vizuální roli.

Materiály, které pro děti připravuješ, maluješ ručně. Mohla bys nám popsat, jak vypadá celý proces tvorby PDF souboru od samého nápadu až po jeho finální podobu?

Tvorba ručně malovaných materiálů je zdlouhavější. Protože jsem milovník různých sešitů a notýsků, mám samozřejmě vytvořený i jeden speciální notýsek na nápady. Do něj si sepisuji postupně jednotlivé aktivity, nápady a také obrázky, které do svých souborů budu potřebovat. Potom, co mám alespoň nějakou představu o obsahu a vzhledu připravované novinky, se pustím do samotného tvoření obrázků. 

Nejprve si je načrtnu tužkou a pak je maluji akvarelovými barvami. Na závěr doplním černým fixem detaily. Malování nových obrázků je na samotném tvoření většinou časově nejnáročnější. Jsou obrázky, které mám hotové během chvilky – několika desítek minut, některé mi ale trvají klidně i hodiny. 

Celé soubory, jejich texty společně s úpravou naskenovaných obrázků, které musím ještě zbavit pozadí, pak dotvářím ve speciálním grafickém programu. Jakmile mám soubor vytvořený, následuje kontrolní tisk. Pokud je v pořádku, vše si zalaminuji, vystříhám a připravím k nafocení na e-shop. Po výběru fotografií je potřeba ještě sepsat popisky k souboru a vše přichystané nahrát společně na e-shop. Pak už je na řadě jen samotná propagace a šíření radosti z nových materiálů mezi vás.

Profesí jsi učitelka v mateřské škole. Učitelky během své práce rozvíjí a posilují u předškolních dětí různé vzdělávací oblasti. Některé jsou pro děti obtížnější než jiné. Vytváříš své materiály i s ohledem na tuto skutečnost?

Snažím se o to, aby byly mé materiály co nejvíce pestré. Každý soubor je jiný z hlediska jeho zaměření nebo obsáhlosti. Věřím ale, že mé soubory využívají kreativní paní učitelky/páni učitelé, kteří nabídku mých aktivit využívají s ohledem nejen na individuální potřeby dětí, ale také na potřeby posílení zmíněných vzdělávacích oblastí. Určitě záleží také na tom, jakým způsobem jsou aktivity zakomponovány do programu dětí v mateřské škole. Pro inspiraci ve svých materiálech zmiňuji i různé tipy, jaké doplňkové aktivity lze s jednotlivými soubory s dětmi vyzkoušet. Jak se říká, fantazii se meze nekladou a určitě to platí i u použití mých materiálů v praxi.

Když jsi začala s výrobou vzdělávacích aktivit, byly PDF soubory jasnou volbou, nebo jsi zvažovala více možností?

Musím říct, že PDF soubory byly jasnou volbou. Chtěla jsem jejich nabídku vyzkoušet. Přišlo mi to jako skvělá možnost, jak dostat své materiály k dalším dětem – do školek, jejich domovů nebo kamkoliv jinam.

Pečuješ o Čížečkovu dílnu sama? Přeci jen s dítětem je vlastní e-shop, který je obrovským žroutem času, nemalá starost (radost) navíc. A pokud ano, jak to zvládáš? Jde vše podle tvých představ?

Snažím se o dílnu pečovat co nejvíce sama. Musím ale říct, že je mi velkou oporou manžel, který mi také pomáhá a to hlavně s technickými záležitostmi. Jak jen to jde se zapojuje i zbytek rodiny. Pomáhají například s hlídáním dcery. Někdy mě mrzí, že už nemám na tvoření tolik času, jak jsem byla zvyklá. Samozřejmě jsem ale vděčná za to, co mám. Dcera nám dělá radost a přináší mi novou inspiraci. Už se moc těším, až se mnou začne testovat mé soubory. Ráda si je zatím prohlíží a přerovnává, tak snad je vše na dobré cestě a budou jí materiály přinášet stejnou radost jako mně. 

A jestli jde vše podle mých představ? Řekla bych, že je stále v čem se zlepšovat. Nezdá se to, ale jakákoliv změna či posun zaberou spoustu času navíc, kterého teď opravdu moc nemám. Snažím se ale nedělat věci úplně na sílu. Jde mi hlavně o to, aby mě práce na mé dílničce i dál bavila a naplňovala.

Na konec by mě zajímalo, jak vidíš svoji budoucnost? Momentálně jsi na mateřské dovolené. Plánuješ se vrátit do zaměstnání? Nebo se chceš naplno věnovat Čížečkově dílně?

Momentálně jsem na rodičovské dovolené a zatím mám v plánu se po ní vrátit do zaměstnání. Ráda bych se dílně ale věnovala i při zaměstnání, tak uvidíme, jak se mi to bude dařit a jestli náhodou nedopadne nakonec vše úplně jinak. Každopádně jsem si jistá, že se Čížečkovy dílny jen tak nevzdám a budu o ni pečovat, co to půjde.

– SDÍLEJTE ČLÁNEK –

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

thirteen + 20 =