Radka Filipová

O Radce

Začátek tvorby?
Rok 2018

Pro koho tvoříš?
Pro děti 3-10 let

Kde tě najdeme?
www.abyto.cz

Kolik máš produktů?
20+

Když se řekne Abyto, vybaví se mi osobité ilustrace. Mou první otázkou je: Jak Abyto vzniklo a kdo všechno za značkou stojí?

Jeee, děkuji! Snažím se, aby byly ilustrace osobité, tak se to asi daří. Mám dojem, že hodně autorek kreslí vzdělávací a realistickou ilustraci, a tak je jich v nabídce hodně. Chtěla jsem proto vytvořit takový svůj hravý styl a směr. 

Abyto vzniklo po narození dcery, kdy jsem měla čas začít tvořit vlastní produkty a přemýšlela jsem, jak vydělávat peníze tak, abych se po rodičovské dovolené nemusela vrátit na plný úvazek zpět do zaměstnání a mohla věnovat čas dceři.

Za tvorbou a zpracováním materiálů stojím převážně já. Protože pracuji jako grafička, nemám problém s technickým zpracováním. Ale zejména v začátcích jsem se bála jít s kůží na trh a navíc texty nebyly moje silná stránka, tak jsem první roky poprosila kamarádku o pomoc s psaním příspěvků na sociální sítě. Stud časem opadl, takže teď už si i většinu textů píšu sama.

Začínala jsi prodávat a nabízet své produkty na Facebooku nebo jinde?

Začínala jsem na Fleru a na Facebooku. Zkouším i Instagram, ale tam se mi zatím moc nedaří zaujmout.

Pamatuješ si v jaké fázi ses rozhodla založit vlastní e-shop a jak těžké bylo ho vytvořit? Pomáhal ti s tím někdo?

E-shop jsem založila hned na začátku, abych měla přehlednou správu objednávek. Přišlo mi to jednodušší a přehlednější, než zmatek ve zprávách na messengeru. Zvolila jsem pronájem od Shoptetu a jsem s ním spokojená. Do začátku nabízí 10 produktů zdarma, tak jsem nic neriskovala – jen svůj čas. Jeho rozjezd mi přišel celkem snadný, zvládla jsem to sama. Shoptet nabízí možnost instalace doplňku pro automatické vyřizování objednávek, který využívám a je to můj velký pomocník.

Kolik času denně věnuješ svému tvoření PDF a e-shopu? Daří se e-shopu natolik, že by tě mohl živit?

Mám to spíš v takových vlnách. E-shopu věnuji tolik času, kolik potřebují zákazníci + pravidelně plánuji příspěvky na sítě. Samotnou tvorbu nechávám plynout podle množství “volného” času. Kromě zaměstnání často a ráda kreslím na zakázku a Abyto je až 3. v pořadí.

Prozatím by mě e-shop neuživil. Je to spíš přivýdělek, ale myslím, že je to o množství investované energie a času. Dnes už pomalu začínám věřit, že by tomu tak časem mohlo být.

Pokud se nepletu, tvé produkty vznikají primárně pro tvé děti. Jejich tvářičky ale na sítích neuvidíme. Máš k tomu nějaký důvod? Fotky a videa s dětmi jsou totiž zpravidla poutavější.

Ano, materiály vznikají primárně pro dceru. Ráda bych jí zachovala soukromí, takže jí většinou fotím z úhlu, kde jí není vidět do tváře nebo vyfotím jen její ruce.

Stává se ti, že ti tvé děti PDF neschválí a nechtějí s ním pracovat? Jak si s tím pak poradíš?

Ne, nestává. Dcera (5) taky ráda tvoří a často mi radí, jak mám materiály připravit. Některé úkoly dokonce vymýšlí sama a nechává mi je na stole k digitalizaci. Pak chodí a kontroluje, jestli už to mám hotové, čeká u tiskárny a následně opět testuje. Takže většina materiálů už vzniká v kooperaci.

Na konec mě nezajímá nic jiného než to, jaké máš s Abyto plány do budoucna? 

Toho je moc! Nápadů mám spoustu, ale máloco stíhám realizovat. Primárně bych ráda rozšiřovala svou nabídku produktů.. A už jsme zase u toho nedostatku času (smích).

– SDÍLEJTE ČLÁNEK –

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

17 − twelve =