Rozhovor s autory – Pavlína a Jaroslav Vaňásek

Rozhovor Malá Áňa

O Pavle a Jaroslavovi

Začátek tvorby?
Rok 2020

Pro koho tvoříš?
Pro děti 4-9 let

Kde tě najdeme?
www.malaana.cz

Kolik máš produktů?
70+

Moc by nás zajímal váš příběh: jak jste začínali a kdy nastal ten zlom, že jste se rozhodli kromě fyzických produktů prodávat i PDF?

Vše začalo u fyzických produktů. Už je to pět let, co jsme si pro dceru přáli dřevěnou vkládačku ptáčků, ale nikdo takovou neprodával, a tak jsme ji s Járou vyrobili. Dcera byla nadšená a my také. Vkládačka měla úspěch i u dětí našich kamarádů. Líbila se nám myšlenka přiblížit dětem přírodu netypickou formou, ale ruční malba každé vkládačky byla hodně časově náročná, tak jsme hledali způsob jednoduššího provedení. Tou dobou jsem se více zajímala o montessori pedagogiku a líbilo se mi přiřazování realistických figurek zvířat ke kartám. Tak vznikly naše první výukové karty s plakátky.

Aby byla jednotlivá témata více ucelená a pro děti ještě více zajímavá, přišly na řadu samolepky a PDF omalovánky. Líbilo se nám, že si dítě může přiřazovat např. sojku ke kartičce, pak si nalepí samolepku a ještě si vybarví omalovánku. V tomto ohledu nám PDF materiály dávají velký smysl. Líbí se nám, že jsou dostupné pro mnohem více rodičů.

Pověz nám víc o vašich fyzických produktech. Vyrábíte je svépomocí nebo využíváte spolupráci s nějakou tiskárnou? 

Už od začátku bylo jasné, že vkládačky z časových důvodů malovat nemůžeme. Třeba vkládačku ptáčků jsem malovala skoro 30 hodin, takže tudy opravdu cesta nevedla. Na doporučení jsme oslovili tiskárnu, se kterou spolupracujeme dodnes. Měli jsme opravdu štěstí. Jsou úžasní a tisknou nám vše, co si vymyslíme. 

Jinak dřevěné hračky si kromě tisku vyrábíme úplně sami. Vše začíná samotným výběrem překližek, truhlárna nám je nařeže, překližky pak obrousíme, dodáme tiskárně, vytvoříme ořezové křivky, ručně vyřežeme, obrousíme, nalakujeme a zkompletujeme desky. Než je vkládačka hotová, tak ji máme nejméně 9x v ruce.

Jak vás napadl název Malá Áňa?

Název malá Áňa vznikl podle naší dcery Anežky, která nám byla inspirací k vytvoření první vkládačky. Díky ní se nám otevřela krásná a podnětná cesta plná dřeva, ilustrací a dětské radosti při poznávání všeho nepoznaného.

O ilustrace i sítě se staráš ty, Pavli. Co má na starosti Jaroslav?

Ano, přesně tak. Máme to rozdělené, já mám na starosti sítě a ilustrace, až poslední dva roky zastanu práci i v dílně.

Možná to tak nevypadá, ale Jára toho má na starosti opravdu hodně, jen to není tak vidět. Stará se o věci okolo dřeva (od výběru překližek, převoz truhlárně a tiskárně, po kompletní zpracování hraček), komunikuje s dodavateli a úřady, vyřizuje fakturace, zajišťuje účetnictví a nákup nových strojů, balí balíčky a komunikuje se zákazníky. Hodně věcí děláme společně, radíme se a konzultujeme, co a jak. Stále se snažíme hledat nové cesty, jak výrobky posouvat a zlepšovat.

Pavli, tvé ilustrace jsou značně časově náročné, protože je maluješ speciální technikou vrstvení. Již nějakou dobu se u tebe ale objevují také ilustrace z fotobank. Co tě vedlo k tomu pustit do svého díla i cizí obrázky?

Jak říkáš, technika je opravdu hodně časově náročná, ale má i své velké plusy – mohu díky ní docílit realistické kresby plné detailů. Mám na starosti i jiné věci než samotné kreslení, takže než nakreslím několik obrázků, zabere mi to hodně času. To nás hodně limitovalo ve vydávání novinek, což byla škoda. Začali jsme tak pokukovat po jiném řešení. Nejprve jsme hledali mezi českými ilustrátory, jenže ceny za obrázky, které se nám líbily, byly hodně vysoké.

Před čtvrt rokem jsme narazili na fotobanky a měli jsme jasno. Zakoupené obrázky jsme chtěli využívat i u našich PDF materiálů, ale od toho nakonec prozatím upustíme, využijeme totiž obrázky, které jsme již zakoupili. Nakreslení obrázků na PDF mi nezabere tolik času a popravdě je pro mě kreslení vášeň a obrovská relaxace, které se nechci vzdát. Navíc se tím odlišíme od ostatních. Některé obrázky na vkládačky, puzzle a karty budu dál malovat a kreslit. Teď mám třeba rozpracovanou malbu rybníka. Tu pak převedeme do digitálu a budeme ji tisknout jako reprodukci.

Vaše pomůcky jsou inspirované pedagogikou Marie Montessori. Máte v tomto oboru ty nebo Jaroslav nějaké hlubší vzdělání nebo se vám pouze tento směr vzdělávání líbí a přijde vám smysluplný?

Jak jsem již naznačila, pedagogika Marie Montessori se mi líbí a jednu dobu jsem se o ni i více zajímala a z informací čerpám dodnes. S dcerkou jsem chodila do Montessori dílniček, kde se nám moc líbilo. Vzdělání v tomto ohledu mám převážně z knih.

Na konec by nás zajímalo, jakým směrem chcete svůj obchod posouvat? Plánujete si najmout nějakou další pracovní sílu?

Naší velkou metou bylo získat atestaci na dětskou hračku, což se nám povedlo a skoro po roce snažení jsme naše vkládačky, puzzle a karty s plakátky mohli nazvat hračkou s certifikací CE. Jakmile jsme drželi certifikát v ruce, skákali jsme snad metr vysoko, protože získat certifikát stojí opravdu hodně úsilí. Nespočet e-mailů s dodavateli a zkušebnou, spousta otázek a nových pojmů. Jakmile víte co a jak, tak zkušebně zašlete výrobky, technickou dokumentaci, zaplatíte několik desítek tisíc (většinou se pohybujete ve vyšších řádech) a modlíte se, aby vše dopadlo, protože to vám prostě nikdo nezaručí a může se stát, že peníze a čas jen tak vyhodíte do koše. Tím to ale nekončí, certifikát platí pouhé tři roky. Takže radost byla opravdu obrovská.

Letos se těšíme na náš první trh, přeci jen je to něco úplně jiného, když si můžete hračku vyzkoušet, tzv. osahat, než ji kupovat jen podle fotografií. Hlavně se těšíme na reakce dětí.

Chceme se neustále zlepšovat a posouvat. Plánů máme opravdu hodně a každý rok si minimálně jednu velkou položku chceme odškrtnout. Do budoucna bychom rádi další pracovní sílu.

– SDÍLEJTE ČLÁNEK –

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 − 4 =