rozhovor Lucie Skácelová

O Lucii

Začátek tvorby?
Rok 2018

Pro koho tvoříš?
Pro děti 3-8 let

Kde tě najdeme?
www.skaverka.cz

Kolik máš produktů?
300+

Luci, tebe a tvou tvorbu lidé znají pod názvem Skaverka. Jak vlastně tento název vznikl?

Na tohle se mne ptá spousta lidí. Asi proto, že jim na první pohled nedává smysl (smích). Název vznikl jako spojení dvou příjmení Skácelová a Verešová. Když jsem se rozhodla začít podnikat a nabídnout pomůcky dál, tak jsem dlouho uvažovala o tom, jak to pojmout. Nechtěla jsem stahovat obrázky z internetu nebo fotobank, jak jsem to viděla u ostatních, ale chtěla jsem jít vlastní originální cestou. Proto mne napadlo oslovit výtvarnici Zdenku Verešovou a nabídnout jí možnost mé aktivity ilustrovat. Zkusily jsme pár obrázků a zjistily, že to funguje. Nyní je to 5 let a Zdenka je stále díky svým ilustracím součástí každé aktivity od Skaverky.

Ve své nabídce máš více než 200 produktů. Mohla bys nám říct, jak dlouho už se tvorbě PDF aktivit pro děti věnuješ?

Jak se to vezme. Doma jsem pro dceru začala vyrábět materiály už před 8 lety. To byly ale aktivity většinou jen v rychlosti namalované. Nepovažovala jsem je za nic mimořádného. Ale bavilo mne to a mé okolí mi pomůcky chválilo. Pak se narodil syn a já musela hned po porodu začít pracovat, takže mi jako nejsnazší cesta přišlo zužitkovat to, co už jsem uměla. Šlo mi to, dělala jsem to s radostí a hlavu jsem měla plnou nápadů. Navíc i spousta známých za mnou chodila, jestli bych jim pomůcky nevyrobila. To byly ty první krůčky a pak už přišla v roce 2018 Skaverka.

A musím tě trošku poupravit, aktuálně už se blížím téměř k 400 produktům.

Materiály, které nabízíš, máš z 99% k dispozici jak ve variantě tištěné, tak elektronické. Dokázala bys nám říct, kterou variantu zákazníci preferují a jestli nějakou práci deleguješ? 

Ještě donedávna bych jednoznačně napsala, že preferují materiály zhotovené. V letošním roce ale vnímám velkou změnu a už to není tak jednoznačné. Práci se občas delegovat snažím, ale vždy se vrátím k tomu, že si raději vše dělám sama. I když musím přiznat, že při výrobě produktů pomáhá celá rodina včetně dětí (ty nejraději laminují).

Na aktivitách Skaverka spolupracuješ se Zdenkou. Popíšeš nám, jak vaše společná práce probíhá? Kdo co dělá?

Za ty roky bych řekla, že už jsme se Zdenkou sehraný tým. S nápady většinou přicházím já. Nastíním Zdence, jakou mám představu a ona se pak pustí do svých kouzel s tužkou a barvami. A naopak někdy jsou mi inspirací přímo Zdenčiny obrázky (když Zdenka nemá co na práci a maluje si, co ji zrovna napadne a na co má náladu). Všechny obrázky mi pak pošle a já je zpracuji v počítači a vytvořím z nich finální produkty.

Stejně jako mnoho dalších autorek jsi majitelkou e-shopu. Je pro tebe online obchod zdrojem obživy nebo se kromě něj věnuješ ještě něčemu jinému?

Tady se tak trochu pouštím na tenký led, protože sama v tom mám aktuálně zmatek. Prodej materiálů mě nějakou dobu živil (a pokud bych chtěla, může mne živit dál), ale já měla potřebu se vrátit zpět mezi děti. Protože právě děti a práce s nimi jsou mojí inspirací. Netvořím materiály pro sebe, ale tvořím je pro děti. Bez nich by to prostě nebylo ono. Takže mám nejen Skaverku, ale také pracuji ve školce, dělám chůvu, vedu tábory i malé skauty. A aktuálně hledám balanc mezi tímhle vším a rodinou.

Tvé produkty si mohou zákazníci zakoupit na tvém e-shopu. Najít je ale mohou také na různých tržištích pro učitele. Kdybys měla budoucím autorkám jedno z nich doporučit, které by to bylo a proč?

To je těžké takhle odhadnout, každé tržiště má své klady i zápory. A určitě nezvládnu vybrat jen jedno. Nejvíce bych doporučila Učitelnici a pak také UčiteléUčitelům. Obě jsou si hodně podobná, mají velkou základnu zákazníků a lákají širokou nabídkou. U obou vidím velkou snahu se neustále zlepšovat a vycházet vstříc nejen zákazníkům, ale právě i autorům.

Na konec by nás zajímalo, co bude se Skaverkou dál? Máš v plánu značku nějak rozvíjet například rozšířením nabídky?

Skaverku čeká v nejbližší době pár změn. Aktuálně pracujeme na novém a doufám, že i přehlednějším webu, rychlejším vyřizováním objednávek a přibudou postupně i nové materiály, které mám rozpracované. Ráda bych i více komunikovala se zákazníky, pomáhala jim s výběrem pomůcek, případně zařadila i materiály na přání, ale to už je hudba budoucnosti a sama jsem zvědavá, co nás se Skaverkou čeká.

CHCETE SE TAKÉ STÁT AUTORKOU? TAK ČTĚTE:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eleven + 17 =