Rozhovor Iva Smutková
Rozhovor Iva Smutková

Začátek tvorby?
Před rokem a čtyřmi měsíci.

Pro koho tvoříš?
Pro malé objevitele, kteří prošli mými živými programy, ale také pro další děti ve věku 3-14 let.

Kde tě najdeme?
www.ucitelkaverka.cz

Kolik máš produktů?
20+

Ivčo, ty stojíš za projektem LESObjevování. Mohla bys nám krátce představit jeho hlavní myšlenku a záměr?

Rozhovor Iva Smutková

Malé i velké objevitele provázím pod korunami stromů, abych jim přiblížila život lesa, jeho dary i lesní kouzla a ukázala, jak být v souladu s přírodou a jak se o lese učit přímo v lese. Do LESObjevování vkládám nejen kus své lásky k lesu, ale hlavně 16letou praxi a jeden velký sen – sen předat tisícům lidí jak díky lesu získat více energie a najít klid a balanc v každodennosti. Také s LESObjevovacím týmem tvoříme hry a bojovky do přírody, abychom tam nejen objevovali, ale hlavně se dobře bavili.

LESObjevování tedy probíhá hlavně offline. Kde a jak se s tebou můžeme potkat, abychom se společně vydali za poznáváním krás lesa? 

Na základě objednávky za vámi s radostí přijedu nejčastěji po jižních Čechách, ale na Vysočinu, do Středočeského, Plzeňského i Pardubického kraje a kdo ví, odkud si LESObjevování najdete (smích).

Les je nepostradatelnou součástí tvých programů nebo je lze realizovat i jinde, třeba na školní zahradě nebo ve třídě?

Programy přímo v zeleném království mají svou jedinečnou atmosféru ale často probíhají i na školních/kových zahradách, parcích, nebo v blízkosti škol/ky, kde je shluk stromů.

Rozhovory většinou děláme s autorkami PDF souborů pro děti. Ty najdeme i u tebe. Jak tvé materiály vznikají? Pracuješ na nich sama nebo s někým spolupracuješ?

Prvotní PDF materiály začaly vznikat s myšlenkou další přidané hodnoty z živého programu, aby je učitelé mohli využít jako opáčko z absolvovaného programu. Následovaly bojovky, hry a další PDF inspirované světem lesa a přírody.

V tuhle chvíli tvůj projekt probíhá hlavně mimo online svět. Máš v plánu se v budoucnu více zaměřit právě na tvorbu PDF pro děti a pokud ano, proč ses rozhodla vydat touto cestou?

Určitě ano, protože les, jeho dary i lesní kouzla chci dostat k co nejvíce malým i velkým objevitelům. A poskytovat tak jiný úhel pohledu na život lesa a přírodu a to z pohledu lesníka.

Mohla bys nám říct, jak se holka, která vystudovala lesní inženýrství, stane průvodkyní lesa pro malé i velké školáky?

Rozhovor Iva Smutková

Povím vám k tomu příběh, který se nedávno udál přímo pod korunami stromů. Jednoho dne jsem sebrala odvahu a udělala velké rozhodnutí změnit svůj svět a začít si ho místo přežívání tvořit. Třída plná nadšených dětí, co lítaly a hltaly každé slovo, hodně se ptaly a paní učitelky je hravě doplňovaly. Pravda, přišla jsem domů vymluvená, ale NAPLNĚNÁ a ŠŤASTNÁ. 

Slova učitelky i asistentky mě mile hřála. “Bylo to báječné a akční, tolik informací, co děti rovnou vyzkoušely, proběhly se i si pohrály. Přímo z vás kouká, kolik do toho dáváte energie a své srdce, to bych také chtěla zažít”, řekla jedna. A dodala, že ona na to ještě čeká. “Jakto?” zeptala jsem se. Na první pohled vypadaly obě nadšeně a spokojeně. “Šla jsem dělat asistentku, protože jsem byla vyhořelá ze své původní práce a chtěla jsem vidět české školství z druhé strany. Teď to vidím a vím, že ještě něco přijde. A dnes jsem tomu i uvěřila, protože jsem viděla vás při práci, a jsem stejně nadšená, jako když na mě vykoukl váš web.” Od srdce jsem poděkovala a cítila vděčnost, která nejde slovy popsat. Byl čas jít domů, ale ještě před odchodem přišla ještě jedna otázka – co jste udělala, abyste LESObjevování objevila?

Nebyla jsem šťastná v práci, mé původní místo na lesní správě mi po mateřské bylo zrušeno a nabídli mi jinou práci v kanceláři, jenže po 1. měsíci mi chyběl les, a tak jsem takřka denně na naše zelené kopečky běhala. A jednoho dne, když jsem koukala průhledem lesa to přišlo – přede mnou byly živé obrazy – co, jak, kde a s kým – stejně rychle jako to přišlo, tak jsem to vychrlila na manžela, poté na kluky a začala jsem po krůčkách na těch obrazech pracovat.

Když se rozhodnete a jo, chce to i velkou porci odvahy, o tom zase někdy jindy, a uděláte pro to i na první pohled neviditelnou věc, tak si můžete proměnit svůj svět. Pokud cítíte, že to potřebujete, pusťte se do té pidivěci hned. A že je to někdy lískový oříšek? Je a vždycky bude, protože ten lískový oříšek je život každého z nás. A je třeba ladit a dělat kompromisy, abychom se v tom svém světě protnuli. A od té doby jsem přestala koukat doleva, doprava a začala tvořit a provázet lesem.

Říká se, že les má léčivé účinky. Neměla bys pro nás na konec nějaký tip, díky kterému můžeme využít les a jeho bohatství ve svůj prospěch?

Je to tak, les nás už při prvních krocích umí pohladit, dává nám klid a zároveň čerstvost a nový vítr do plachet života. Jeden tip? Hned mě jich napadá několik. Určitě doporučuji při každé návštěvě lesa zastavit a zavřít na chvilku oči a jen poslouchat, co se kolem děje. Nebo si lehnout pod korunu stromu a několik minut ji jen tak pozorovat a sami uvidíte, co se začne dít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × three =