Rozhovor s autorkou – Věra Kořistková

Rozhovor Věra Kořistková

Začátek tvorby?
Před 34 lety, ale prodávám jen pár let.

Pro koho tvoříš?
Pro děti a učitelky/le 1. – 3. třídy ZŠ.

Kde tě najdeme?
www.ucitelkaverka.cz

Kolik máš produktů?
640

Věrko, ty už jsi zkušená autorka. Dokážeš vyjmenovat na kolika tržištích a s kolika programy jsi v rámci své autorské kariéry pracovala?

Zkušená? Tak to děkuji. Těším se, až si to o sobě budu myslet taky. Pracovala jsem s Učitelnicí, Učitelé učitelům a s Výukovými materiály.

A s těmi programy vás zřejmě zklamu. Nic extra při tvorbě nepoužívám – jen Word, občas PowerPoint.

Za léta své činnosti jsi získala tisíce zákazníků. Dokážou tě ještě po tolika nákupech lidé něčím překvapit, ať mile či nemile? Mohla bys uvést nějaký konkrétní případ?

Od doby, co mám vlastní e-shop a vidím i do zákulisí prodeje, už mě toho nemilého moc nepřekvapí. Už jsem na spoustu situací připravena. To, že mi někdo napíše, že ještě u něj (ní) nezaklepal pošťák a nepředal kompletně hotový výrobek (za 30 Kč), se občas stává. 

Ale naštěstí mi spíš přicházejí pochvalné zprávy, které vždy potěší a jsou pro mě při tvorbě velkým hnacím motorem. Děkuji za ně.

Tvůj vlastní e-shop vznikl teprve nedávno. Prozradíš ostatním autorkám, proč ses rozhodla nejít do “krabicového” řešení typu Shoptet a jak jsi s e-shopem spokojená? Případně jestli jej čekají ještě nějaká vylepšení?

Mít svůj e-shop byl můj velký sen už delší dobu. Zpočátku se mi to zdálo nesplnitelné, pak mi to nějak v hlavě dozrálo a já jsem si řekla, že ten čas už nastal. Snažila jsem se získat informace, co by bylo nejlepší. Nakonec jsem se rozhodla nechat si vytvořit e-shop podle svých potřeb. Od první chvíle jsem ráda, že jsem se do toho v červnu 2022 pustila. Nikdy jsem nelitovala. Spousta stálých zákaznic z jiných prodejních portálů začala nakupovat „u mě“.

A co se týká vylepšení… mám spoustu nápadů v hlavě, jen jak já, tak i můj admin bojujeme s nedostatkem času, ale pomalu a jistě se na tom pracuje.

My moc dobře víme, že jsi velmi aktivní i na sociálních sítích. Co tě vedlo k tomu založit si Instagram, vystoupit ze své komfortní zóny a dokonce se postavit před kameru? Mnoho autorek s tím bojuje, třeba je tvá slova povzbudí.

Sociální sítě… no, s těmi dost bojuji. Vím, že jsou nutností, člověk se musí prezentovat, jinak pomalu upadá do zapomnění. Snažím se alespoň trochu držet krok, ale stojí mě to spoustu času a námahy. Často se inspiruji u učitelek z ciziny, které sleduji a zkouším – takový pokus x omyl. Někdy to vyjde, někdy ne. Postupně zjišťuji, co všechno se s dá udělat např. s reel. Třeba před pár dny jsem objevila kouzlo LIVE fotky v reel. Byla jsem jako Alenka v říši divů (vím, že spousta mladých o tom ví…).

Spousta učitelek (převážně ze zahraničí) ve svých IG příspěvcích vystupuje „osobně naživo“. Chtěla jsem to zkusit už dřív, ale nějak jsem neměla odvahu. Pak jsem si řekla, že vlastně o nic nejde, že jsem úplně obyčejná ženská, učitelka, jako spousta ostatních. A kdo se na mě nebude chtít dívat, tak ať se nedívá. Je fakt, že před každým vložením takového příspěvku stále dlouho váhám, jestli ano, či ne…

Zajímalo by nás kolik času trávíš denně nad výrobou PDF a obsluhou e-shopu? Jak to kloubíš se zaměstnáním a rodinou?

Pokud netrávím čas s vnoučky a rodinou (asi tak 2 – 3 odpoledne v týdnu), tvořím. Žiju sama, takže mám na tvoření spoustu času. Přijdu z práce, dám si v klidu kafe, sednu k PC a u něj sedím třeba až do pozdního večera, noci. Sedím u toho tak dlouho, až dokončím to, co jsem dokončit chtěla.

Obsluha e-shopu naštěstí není tak náročná, o chod e-shopu se mi stará admin – firma. Jen snad komunikace se zákazníky a takové drobné věci mi zaberou v průměru tak hodinku denně.  

Jako zkušené autorky bychom se rády zeptaly, kde pořád bereš inspiraci na nové materiály a kam se chodíš vzdělávat ohledně podnikání? Můžeš doporučit nějaké stránky, knihy nebo mentory?

Inspiraci? Většinou mě něco napadne při výuce, nebo i např. cestou někde… Musím si to hned zapsat. Snažím se vymyslet, jak by se to dalo sestavit, vytvořit tak, aby to děti bavilo. Taky se inspiruji kolegyněmi ze zahraničí, stačí jen nápad, který se snažím přizpůsobit mým potřebám.

Vzdělávání ohledně podnikání jsem zatím až tak moc nevyhledávala, řídím se svým instinktem, svými potřebami. Na IG ráda sleduji Karolínu Kachyňovou – Jak na reklamu a sítě. Co se týká podnikání se spíše doptávám lidí ve svém okolí. Pokud potřebuji pomoct s něčím na IG, ptám se neteře. A to pak slyším: „Jéj, teto, to je jednoduché.“ Udělá klik, klik a je to. A já nad tím dumám třeba dva dny…  

Nakonec se chceme zeptat, jakým směrem plánuješ svou značku posouvat dál? Hodláš se pustit do fyzických produktů, nějakých školení nebo vydat knihu? 

Kam bych chtěla svou značku dál posunout? Já se teprve rozkoukávám a už jsem dál, než jsem kdy ve svých tvořících a podnikatelských snech byla. Dál chci pokračovat ve tvorbě smysluplných a kvalitních materiálů, o které bude zájem. Mám v hlavě několik nápadů, co chci tvořit, ale o tom nechci ještě mluvit, jsou to takové ucelenější celky.

Oslovilo mě několik redaktorů, abych se spolupodílela na tvorbě nějakých knih, sešitů pro děti. Nicméně já nerada tvořím pod tlakem a s vědomím, že to není přesně takové, jak bych chtěla já.

Před časem mě oslovili lidé z opavského magistrátu, abych vytvořila zábavnou knihu pro děti o Opavě. Já jsem oslovila kamarádku, která knihu ilustrovala. Bylo to fajn, ale zase si na nějakou dobu dám od knih pauzu.  

Na vytváření fyzických produktů zatím nemám čas. Třeba později….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 − 2 =