rozhovor Ivana Šimanová

Začátek tvorby?
Tvořím od té doby, co jsem začala učit.

Pro koho tvoříš?
Pro učitele, vychovatele a rodiče dětí 1. – 5. třídy.

Kde tě najdeme?
 www.skolaneninuda.cz

Kolik máš produktů?
340+

Ivano, pokud máme aktuální informace, ty již 14 let učíš na první stupni základní školy. Naplňuje tě stále učitelství tak jako v prvních letech praxe? 

Učitelství mě naplňuje mnohem více než v prvních letech praxe. Tak nějak jsem dozrála a vážím si toho, že moje zaměstnání je i mým koníčkem.

Tvá značka se jmenuje Škola není nuda. Pojmenování je naprosto všeříkající, proč sis ale pro svoji tvorbu vybrala právě tento název?

Vybrala jsem si tento název proto, že je to i moje ‚‚heslo“. Snažím se jím řídit, nabídnout a zprostředkovat dětem učivo formou různých aktivit a materiálů, při kterých se opravdu ve škole nestihnou nudit.

Děti tvoří, přitom si procvičují učivo a často říkají: ‚‚Už zase zvoní? My si to ale chceme dodělat!“ Někteří ani nechtějí přestávku, dostávají ji ‚‚příkazem“. 

Víme, že PDF aktivity využíváš se svými dětmi ve škole. V nabídce jich máš ale přes 300, což je neskutečné číslo. Opravdu jsi s dětmi otestovala úplně všechny? 

Ano, téměř všechna PDF jsem otestovala sama a pokud byly materiály upraveny pro jiný ročník, otestovaly mi je kolegyně z naší školy.

Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že tvorba obsáhlejších materiálů je poměrně časově náročná. Jak zvládáš skloubit přípravu do školy, rodinu a ještě výrobu PDF pro děti?

Těžko, domácnost trochu trpí… Ale děti ve škole mě natolik motivují, že tvořím dál a dál. Navíc mám dceru, která nyní materiály také používá, takže se motivace násobí. 

Vyrobené materiály jsou součástí mých příprav, protože chci dětem nabídnout vždy nové a neokoukané aktivity, které jim lépe a zábavněji zpřístupní dané učivo.

Prvním produktem, který si vybavíme, když se řekne Škola není nuda, jsou vzdělávací 3D skládačky, které si děti musí vystříhat, poslepovat a vypracovat. Prozraď nám, kam na tyhle skvělé nápady chodíš? Odkud se bere inspirace?

Často se snažím vžít se do dětí, které učím. Představím si sebe samu, kdy jsem byla jako ony v lavici a musela vyplňovat ,,nudné“ pracovní listy a pracovní sešity. Vyučovací hodiny přitom byly nekonečné. Inspirace tak chodí sama, rodí se v hlavě. Snažím se zpracovat učivo do zábavnější formy. Aby to bavilo děti i mě.

Vypozorovaly jsme, že na sítích patříš mezi méně aktivní autorky. Máš k tomu ‘neukazování’ nějaký důvod? Nebo prostě jen příliš neholduješ sociálním sítím a technologiím dnešní doby?

Sociálním sítím holduji, ale právě proto, že jsou některé materiály časově náročnější, nezbývá pak síla a čas věnovat se sítím a více ‚‚propagovat“ materiály. I přesto se snažím být ve FB skupině Škola není nuda aktivní a vždy zveřejnit novinky nebo připomenout starší TOP materiály.

Ještě by nás zajímalo, zda by se u tebe našlo několik tvůrčích tipů pro začínající autorky PDF? Všichni jsme někde začínali. Máš nějaké rady pro holky, které o tvorbě aktivit teprve uvažují?

Pokud mají nějaké nápady, ať se je nebojí zpracovat a zveřejnit. Nevzdat to, pokud jejich materiály nepůjdou hned ‚‚na dračku“ a vytrvat. A hlavně, ať je nejdříve vyzkouší s dětmi. Pokud uspějí u dětí, uspějí i jinde.

TAKÉ NABÍZÍŠ PDF PRO DĚTI? STÁHNI SI NÁŠ E-BOOK ZDARMA

e-book atutorky detem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 × 5 =