Jana Malypetrová

Začátek tvorby?
Rok 2022

Pro koho tvoříš?
Pro 1. stupeň ZŠ

Kde tě najdeme?
Instagram Tipy_ucitelum

Kolik máš produktů?
160+

Jani, ty učíš na prvním stupni základní školy. Říká se, že učitelem se člověk musí narodit, ale to určitě nebude tak docela pravda. Co tě k této profesi přivedlo? 

Jana Malypetrová

Hezký den všem! Já si i trošku myslím, že na tom něco bude. Učitel v sobě musí mít “to něco”. To něco, co moc nedokážu popsat. Ale zda to máme vrozené? Těžko říct. Každopádně já vždy říkám, že jsem tuto profesi měla tak trošku předurčenou. 

Pocházím z učitelské rodiny. V profesorském prostředí se tedy pohybuji od malička, což si myslím, že mi dává obrovskou výhodu. Věděla jsem, do čeho jdu. Pro malou představu – mamka učí na prvním stupni, sestra učí výtvarku a dějepis na druhém stupni, taťka dělá IT na polygrafické škole, děda učil chemii a fyziku a babička byla vychovatelkou. Takže co bych asi tak jiného mohla dělat. (smích)

Na jaký popud jsi vlastně začala vyrábět svá PDF pro děti?

První materiál jsem vyrobila, protože jsem ho na trhu nemohla najít. Ale abych byla upřímná, začala jsem tvořit také proto, že jsem se chtěla posunout někam dále. A stejně tak jsem chtěla posunout svoji značku „Tipy učitelům“. Na instagramu jsem v tu chvíli měla již okolo 2 tisíc sledujících a říkala jsem si, že bych toho mohla využít i trošku jinak. I díky tomu jsem měla to štěstí, že jsem se uchytila hned od samého začátku. No a také si myslím, že jsem kreativní a mám estetické cítění. Mé pomůcky se mi zkrátka líbí.

Tvé portfolio je opravdu široké. Chystáš různě zaměřené materiály pro různé předměty i věkové kategorie. Co ty a cenotvorba? Co všechno zohledňuješ v rámci nacenění svých produktů?

Cenotvorba je opravdu velkým tématem. Zde bych se mohla rozepsat. (smích) Ale asi to napíšu ve zkratce. Vždy si v hlavě říkám – za kolik bych tu pomůcku koupila já. Poté se také ptám mamky, která materiály nakupuje často, za kolik by ji koupila ona. A z toho mi vyjde nějaká hodnota. Ale abych úplně nemlžila, samozřejmě koukám i na konkurenci, na celkový čas strávený nad výrobou, obsáhlost pomůcky, originalitu aj.

V letošním roce jsi vydala hned několik sad tematické výzdoby. Řekni nám, kdy to všechno připravuješ? Spíš vůbec? Nebo kdy stíháš nějaké volnočasové aktivity? (smích) Jako autorky víme, kolik dá práce takovou sadu vytvořit.

Tato otázka mě pobavila. (smích) Ale slýchám ji často, takže to naprosto chápu. Přiznám se, že co se týče výroby pomůcek, jsem trošku workoholik. Hlavně když si něco vezmu do hlavy, chci to dotáhnout do konce co nejrychleji. Jsou opravdu dny, kdy sednu k počítači a najednou je večer. Což je vlastně hrozné. (smích) Ale to jsou takové ty dny, kdy je venku ošklivo a nechce se vám vůbec nic. Já místo toho, abych si pustila seriál na Netflixu, vezmu počítač a tvořím. Musím ale říct, že to beru i jako relax. Ve výrobě pomůcek jsem se opravdu našla a tvořit mě baví. Avšak musíte brát v potaz také to, že na sociální sítě sdílíme jen to, co chceme, aby bylo vidět. Takže to může vypadat, že tyto pracovní dny mám neustále. To však není pravda! (smích)

Zde uvedu také jeden fakt – srpen je pro autory nejvíce vydělávajícím měsícem. Tak to asi vždy bude. Byla bych hloupá, kdybych prodeji nešla naproti, takže jsem tematické sady vyráběla průběžně již několik měsíců dopředu.

No a k tomu všemu jsem mladá a bez závazků. Kdy jindy tvořit, když ne teď?

Teď budeme trochu zvědavé. Tvé PDF soubory najdeme na 3 učitelských portálech – na Učitelnici, na UčiteléUčitelům a na Výukových materiálech. Na kterém z tržišť se ti daří nejlépe a proč si myslíš, že to tak je?

Nejvíce se mi daří na Učitelnici, kde jsou prodeje stále úplně někde jinde, než na zbylých portálech. Myslím si, že důvod je jednoduchý – zvyk je železná košile. Učitelnice tu byla jako první a tu základnu má obrovskou.

Aktivity vytváříš teprve druhým rokem. I to je ale dostatečně dlouhá doba na to, aby sis udělala obrázek o tom, zda je tvoje práce žádaná a má smysl. Takže – jak to s tebou vypadá? Můžeme se těšit i na další aktivity od Tipy Učitelům? 

Troufám si říct, že se má komunita rozrůstá každým dnem, za což jsem neskutečně vděčná. Nyní nás je na instagramu neuvěřitelných 5 700 a občas to upřímně nechápu. (smích) Ale věnuji tomu opravdu spoustu času, tak jsem ráda, že se ta píle někde ukazuje, protože ten růst mě na tom baví úplně nejvíc! Stačí, když se podívám na své první logo. (smích) Teď si říkám, jak jsem ho mohla používat. Ale o tom to je! Další aktivity…no toť otázka. Zatím asi nic zvláštního neplánuji. Pojedu si stále to svoje a uvidíme, co se vyvrbí.

Na konec by nás zajímalo, jaké jsou tvé další plány pro TU? Jsi kvalitní autorka, podle všeho se ti na trhu daří dobře, dalším logickým krokem by byl vlastní web nebo e-shop. Zvažuješ tuto možnost nebo máš pro svou značku připravenou jinou budoucnost?

Tohle je pro mě tedy velká otázka. Jak píšete… je to další logický krok. Ale nevím, zda jsem na tento krok připravena. Přece jen se na trhu nepohybuji tak dlouho a nevím, zda na to není brzy. Ale v hlavě mi tato myšlenka samozřejmě vyskakuje a je to jeden z mých dlouhodobých cílů.

CHCETE SE TAKÉ STÁT AUTORKOU? TAK ČTĚTE:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nineteen − 11 =