Rozhovor s autorkou – Kateřina Hladišová

Rozhovor Kateřina Hladišová
Rozhovor Kateřina Hladišová

Začátek tvorby?
rok 2020

Pro koho tvoříš?
Pro pedagogy a nadšence mimoškolních aktivit – pro vedoucí kroužků, táborů či školních družin.

Kde tě najdeme?
www.taborovky.cz

Kolik máš produktů?
220+

Kači, půjdeme na to hezky od začátku. Pověz nám, co tě přivedlo k tomu začít tvořit PDF pro děti?

Během mateřské jsem psala blog pro vedoucí kroužků a táborů zaměřený na hry a tvořivé nápady. Poprvé jsem na PDF prodej narazila u Kateřiny Hrabíkové ze Zodpovědky a nápad se mi zalíbil. Už tehdy se zrodila vize, že bych mohla začít materiály prodávat také, jen se zaměřením na táborové vedoucí. Jenže jak to tak bývá, pořád jsem to odkládala. Naštěstí jsem dostala pořádný kopanec = zrušili můj blog. A já měla 2 možnosti – blog přestěhovat a psát dál, nebo si založit e-shop. Jak asi tušíte, vybrala jsem si druhou možnost.

Jako jedna z mála autorek ses vydala cestou blogu a Pinterestu. Povíš nám, co tě k tomu vedlo a jak ti tato strategie funguje?
Jako většina autorek jsem začala klasickou propagací na FB. Protože se hodně vzdělávám, na jednom z kurzů mi došlo, že na své podnikání stále myslím jen v krátkodobém horizontu a nedívám se do budoucna. Když jsem se zamyslela, došlo mi, že chci hlavně tvořit materiály, pořádat akce pro děti a proto potřebuji, aby mi lidé na e-shop chodili více automaticky. Psaní blogu a Pinterest jsou na to ideálním řešením. Mým velkým pomocníkem je nově i e-mailing a další správný krok vidím v rozjezdu Youtube.

Netajíš se tím, že máš ráda offline akce. Kolik už jich máš za sebou? Mohla bys nám říct, jak probíhají přípravy na takovou akci a kde tě můžeme potkat v blízké době?

Co se týče táborů, přespávaček, pohádkových lesů a podobných akcí, těch mám za sebou spoustu. Ale vás spíše zajímají akce, kde mám možnost propagovat Táborovky, že? Mou každoroční hlavní akcí je CVVZ, je to vzdělávácí víkend pro všechny lidi, kteří pracují s dětmi. V programu je spousta workshopů, kurzů a exkurzí a člověk si může vybrat co ho aktuálně zajímá. Od loňska mám svůj workshop i já na téma stezky. Přípravě věnuji 2-3 dny, připravím si osnovu přednášky a pak vytvořím a vytisknu ukázkové materiály. Letos mám spoustu věcí hotových z loňska, takže to nebude tak složité, a proto uvažuji a s organizátory domlouvám další workshop na téma šifry. Do budoucna plánuji navštěvovat těchto vzdělávacích akcí více, ale prozatím to omezuji kvůli dětem, se kterými chci trávit víkendy.

Víme, že máš na výpomoc asistentku. Kdy jsi k tomuto rozhodnutí dospěla a jaké povinnosti ji předáváš? Dokážeš si ještě představit, že bys fungovala bez ní?

K rozhodnutí jsem dospěla poměrně brzy, asi půl roku od začátku podnikání.

Nebavila mě administrativa a vyřizování e-mailů, které mi kradly hrozně moc času a v jeden moment jsem zjistila, že jsou dny, kdy neřeším nic jiného a na tvorbu PDF materiálů nezbývá čas. 

Další věc byly tábory – když odjedu na týden někam do divočiny, kde není signál, kdo se o můj e-shop postará? Postupně jsem delegovala více a více věcí (příspěvky na FB stránku, tvorbu newsletterů aj.). Teď se mi hodně líbí i koncept barteru, takže touto cestou hledám další výpomoc a do budoucna určitě plánuji delegovat další věci jako je správa Pinterestu, stříhání a kompletování videí, FB reklamu apod.

Všem je nám známo, že podnikání není vždy zalité sluncem. Máš nějaký tip, jak řešit krizové situace?

Krize nejčastěji nastává, když jsou nemocné děti nebo když si špatně zorganizuji čas, pak nějaké věci nestíhám a práce se začne kupit. V takovou chvíli je nejlepší prostě vypnout, zavřít počítač a dát si den dva volno. Řešit jen to, co prostě nepočká. Možná se ptáte, jak to, co nepočká, rozlišuji? Vždyť nepočká nic, vše je důležité. Mám na to fígl, vždy se sama sebe zeptám: „Kdybys byla v nemocnici a nemohla se hýbat, jakou věc bys po telefonu vysvětlovala manželovi, aby ji za tebe udělal?“ Tímto způsobem eliminujete hrozně moc věcí a zjistíte, že vlastně nemusíte dělat skoro nic. Po těch pár dnech oddychu většinou stihnu vše, co se nakupilo za tu dobu, a ještě něco navíc. A pak když víte, že vám kryje záda asistentka, máte možnost opravdu vypnout.

Jak reagovalo tvé okolí na skutečnost, že se nevrátíš do zaměstnání, ale rozhodla ses podnikat a ještě jako autorka PDF? Byli ti tví blízcí oporou?

Širší rodina ze mě měla srandu, že to je jen koníček a tím se vydělávat přece nedá. Můj muž to vnímal podobně. Bylo ze začátku těžké si prosadit, že i já potřebuji pracovat, a to hlavně v době covidu, kdy děti byly pořád doma a o stezky byl velký zájem. Byly momenty, kdy jsem si říkala, že budu časem muset volit mezi manželem a podnikáním, protože dlouhodobě to bylo neudržitelné. Jediný, kdo mě podporoval už od začátku, byla moje máma. Chodila mi a stále chodí hlídat děti, když je třeba a materiály doporučuje všem, komu by se mohly hodit.

Časem, když jsem vydělala víc peněz, smích tak nějak ustal a manžel to začal vnímat také jinak – jako plnohodnotnou práci. Ještě občas slyším, že mi peníze samy skáčou na účet, když se doma válím, ale nad tím už vždy jen mávnu rukou. Nemá smysl jim vysvětlovat, že to není jen tak samo.

Na konec bys mohla poradit našim čtenářkám kurz, knihu nebo influencera, který je na jejich podnikatelské cestě může posunout.

Vzdělání beru jako součást práce podnikatelky – je třeba si na něj vyhradit čas, aby člověk rostl. V kurzech, a to jakýchkoliv, získáváte mimo znalostí také nové kontakty, a i ty vám mohou velmi pomoci. Lidé vás pak dál doporučují, označují pod příspěvky anebo s nimi navážete zajímavé spolupráce.

Velkou inspirací mi je Ingrid Dach, sleduji ji od začátku. I když od ní zatím žádný kurz nemám, její příspěvky, videa i rozhovory jsou super a moc mě baví. Nově sleduji také Janu Svobodovou z rebelek a už se těším na její kurz v lednu, který jsem si pořídila. A pokud to někdo chce rozjet na Pinterestu, rozhodně doporučuji Michaelu Žáčkovou a její kurzy, kterými jsem prošla a díky nim mi Pinterest pěkně frčí.

TAKÉ NABÍZÍŠ PDF PRO DĚTI? STÁHNI SI NÁŠ
E-BOOK ZDARMA

autorky dětem e-book

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

17 + four =