Lucie Šimků Happi Kyds

Začátek tvorby?
rok 2019

Pro koho tvoříš?
Pro angličtináře 1. st. ZŠ a MŠ

Kde tě najdeme?
www.happikyds.cz

Kolik máš produktů?
280+

Lucko, prozradíš nám, kdo tě přivedl k myšlence prodávat PDF soubory a jak jsi na internetu začínala? 

Odstartovala to Učitelnice (z osobních důvodů jsem z ní později odešla a mé výtvory tam už nenajdete). Poté, co jsem ji objevila, jsem se pustila do “profesionálnější“ tvorby – do té doby jsem tvořila čistě jen pro svou výuku. Začala jsem se učit nové věci, zkoumat a pátrat co je a není možné, zainvestovala jsem do nových programů a clipartů, vedle novinek jsem se pustila i do předělávání starších pomůcek a absolutně jsem tomu propadla. Dříve jsem v hlavě nosívala nápady, které jsem plánovala předat odborníkům a ani mě nenapadlo, že vše nakonec zvládnu sama a že to bude taková zábava!

Kromě PDF pro děti také vedeš školičku v Brně. Pověz nám jak to jde časově skloubit a máš někoho, kdo ti pomáhá?

Je to naopak – kromě školičky vyrábím i PDF. Základ je tu práci milovat – musí být současně koníčkem, protože na jiné už moc prostoru ani síly nezbývá. Kromě účetnictví jsem na všechno sama – včetně úklidu (ten mě tedy nebaví  – na něj snad do budoucna pomocníka přiberu), proto záležitosti mimo školu nejdou tak rychle, jak bych chtěla. Ale snažím se – jdu kupředu, ač malými krůčky.

Tvůj e-shop překvapivě není postavený na systému Shoptet jako u většiny autorek. Můžeš nám říct, jak jsi se rozhodovala při výběru e-shopového řešení a jestli jsi se svým výběrem spokojená?

Původně jsem měla pouze web školičky, který už byl zastaralý a nutně potřeboval „nový kabát“. Nový web jsem tedy rovnou spojila s e-shopem. Od začátku jsem měla jasno v tom, že nechci stránky přes šablonu a ani se zavázat k dalším doživotním měsíčním poplatkům. Vybrala jsem si firmu a po nocích jsme na všem cca půl roku makali (na vzhledu, funkcích, učila jsem se se vším pracovat, psala texty atd.). Pak přišli na řadu právníci a s nimi tvorba textů, které nikdo nečte. Dočkala jsem se finále a spokojená jsem. Volba vlastního webu ale rozhodně není ideální pro všechny – pokud si chtějí autoři prodej pouze vyzkoušet a nejsou rozhodnutí, zda se touto cestou chtějí vydat natrvalo, tak je rozumnější, rychlejší, levnější a jednodušší zvolit Shoptet.

Kromě svého e-shopu prodáváš PDF i na některých tržištích pro autory. Kde tví zákazníci nakupují nejvíce a který ze souborů je u nich oblíbený?

Má PDF můžete najít i na portálech vyukovematerialy.com, uciteleucitelum.cz a skolka-pripravy.cz. Momentálně mám největší prodeje na UU, což je také dáno tím, že je z uvedených tržišť nejzavedenější (dříve vedla Učitelnice). Ti, kteří mě znají osobně nebo mě objeví jinak, pak nakupují přímo na HAPPi KyDS.

Oblíbený soubor se nedá konkrétně určit. Zákazníci nakupují sezónní materiály (roční období, svátky), z těch univerzálních pak mezi nejoblíbenější patří např. pracovní listy Vše o mně, praktické Přiřazovačky, Hrátky s plastelínou, Kartičky pana Tučíka, různé skládačky či demonstrační karty. Za zmínku stojí i Vánoční kniha pana Tučíka, která je zatím na tržištích veřejností téměř neobjevená a přitom ji „moje“ děti milují a pořizují si ji i domů.

Facebooková stránka HAPPi KyDS má okolo 5,6 tis fanoušků. Ty na ní ale nejsi moc aktivní. Kde a jak tedy dáváš lidem vědět o novinkách a svých produktech?

Jsem na ní téměř neaktivní, až je to ostuda. Někdy se i leknu, když vidím datum posledního příspěvku. Jenže na prezentaci na sociálních sítích mi už bohužel nezbývá čas. Tu a tam zveřejním pár příspěvků na stránce, ve skupinkách a Instagramu, ale ne nijak pravidelně – jsou to takové nálety. Určitě bych to ráda změnila, aby se mé výtvory dostaly mezi nové děti! A to nejen novinky – je ještě spousta starších věcí, které nejsou přístupné veřejnosti – těšte se (smích). A také bych chtěla prezentovat dění ve škole, naše momentky, vtípky, tvoření.. No, časem se snad polepším. 

Měla jsi někdy o své tvorbě pochybnosti a chtěla s ní přestat? Pokud ano, prozraď nám, co ti pomohlo toto období překonat?

Pochybnosti se u mě popravdě nikdy neobjevily, jelikož mě tvorba těší a mám každodenní kladnou zpětnou vazbu od dětí – pomůcky jim pomáhají, práce s nimi je baví a těší se na novinky, do kterých mohou i mluvit a pro které jsou mi inspirací (během tvorby si říkám např. z toho bude jásat Kája, toto pomůže Kubíčkovi, tohle musím přidat pro Barušku atd.). Popravdě spíše pochybuji, že do konce života stihnu dotvořit všechny rozdělané a naplánované pomůcky. V momentě, kdy zasednu před monitor s cílem dokončit jeden určitý materiál, se to zvrtne a rozpracuji dalších deset. Určitě mi nekazí náladu skutečnost, že si některé z mých produktů ještě nikdo nebo téměř nikdo nekoupil. Každý má svůj vkus a své potřeby a jak už jsem psala, žádná extra propagace z mé strany neprobíhá. Pokud bych však vyráběla, nevím, třeba domácí škvarky (zkušenost nula – nic šílenějšího mě momentálně nenapadá), které nikdo nebude jíst ani kupovat a jejich výroba bude nuda, tak bych s tím sekla. Musí převládat ty klady.

Nakonec tě chceme požádat, abys našim čtenářkám doporučila stránku, profil, program nebo knihu, která by jim mohla pomoci na jejich cestě v tvoření a podnikání.

Užitečné rady jsou určitě zde na webu Autorky Dětem, z programů doporučuji jednoznačně PowerPoint, který je mým hlavním parťákem. Závěrem bych ale spíše přidala osobní radu, která může mnohým čtenářkám/čtenářům pomoci a za kterou si stojím – pokud vás tvorba baví a výtvory dělají radost a pomáhají (vám, žáčkům, studentům) tak to nevzdávejte. A platí to nejen pro tvoření. Nic, co za to stojí, není jednoduché a není hned – vše má svůj čas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × four =