Začátek tvorby?
od roku 2020

Pro koho tvoříš?
Pro děti 3 – 12 let

Kde tě najdeme?
 www.petiprodeti.cz

Kolik máš produktů?
50+

Peti, mohla bys nám říct, co tě přivedlo k tomu stát se autorkou PDF materiálů pro děti?

K tvorbě bojovek a her mě přivedly rozhodně tábory, kde jsme se s partou přátel vždy celý rok bavili přípravou programu a „tunili“ hry do nejmenších detailů. Později samozřejmě vlastní ratolesti, které vedeme tak trochu v táborovém duchu. Také obor, který jsem vystudovala, sociální pedagogika, má vlastně k tvorbě materiálů pro děti velmi blízko.

My víme, že si materiály ilustruješ sama. Předcházelo tomuto tvému počinu nějaké vzdělání v oboru nebo jak ses k tomu dostala?

Výtvarka byla vždycky má láska číslo 2. Ale zážitkovou pedagogiku nepředčila, takže studijně jsem se ubírala jiným směrem a tvoření všeho druhu si nechávala jako koníček. Vedla jsem nějaké výtvarné kroužky, malovala na kamínky, na stěny, na cokoliv. Mám radost, že se v materiálech můžu vyřádit i po této stránce. Aktuálně mám nejraději akvarel – do toho mě zasvětila kamarádka výtvarnice.

Stejně jako jiné autorky i tebe najdeme na vlastním e-shopu, kterým je petiprodeti.cz. E-shop jsi budovala sama? A pokud ano, jak dlouho ti trvalo ho dát dohromady?

Já jsem takový technický strašpytel, takže bez rodinných ajťáků (manžela a švagra) bych se ani k tomu krabicovému řešení neodhodlala. Ale společně jsme vše nachystali a nastavili během pár dní a teď už naprostou většinu úkonů zvládám sama. Shoptet je opravdu intuitivní a má prima možnosti automatizace, což člověku ve finále ušetří hromady času, které může věnovat tvorbě.

Když se řekne Peti pro děti, jako první nás napadnou bojovky. Co bylo prvotním impulsem, díky kterému jsi se do tvorby dobrodružných aktivit pro děti pustila?

Bojovky ve formě, jakou teď nabízím, u nás začaly k příležitosti pátých narozenin nejstaršího syna. Manžel sepsal dobrodružný dopis od mořeplavce Sandokana, já jsem vymyslela úkoly a do písku zahrabala polodrahokamy. Nadšení bylo veliké, a tak se z bojovek k narozeninám stala milá rodinná tradice. K nabídnutí veřejnosti mě pak nakopla doba covidová, kdy byli rodiče s dětmi zavření doma a hledali, jak se smysluplně zabavit. Na bojovkách miluji, že děti všestranně rozvíjí. Děti musí komunikovat, spolupracovat ve skupině, hýbou se, luští, zažijí úspěch a tím posílí své sebevědomí, v ideálním případě hrají plně ponoření ve flow. Učí se, ani o tom neví. Zůstane jim zážitek, vzpomínky, touha po dalším dobrodružství. Bojovky mají prostě velký náboj a potenciál, proto je tak ráda tvořím i hraji.

PDF aktivitami tvá kreativní práce nekončí. My moc dobře víme, že jsi koncem loňského roku vydala knížku s názvem Pečené pohádky. Můžeš nám říct, jak se to vlastně stalo?

Jen upřesním, že „Pečenky“, jak s oblibou říkají Pečeným pohádkám naše děti, jsem vydala už v roce 2020. Předcházelo tomu 8 let na rodičovské dovolené a neodolatelná potřeba seberealizace. No, a protože jsem v té době trávila velkou část dne s dětmi v kuchyni, a protože žádná dostupná kuchařka pro mrňouse se mi nelíbila, rozhodla jsem se vytvořit naši vlastní. Vznikla milá adventní kniha s osmi malovanými recepty, z nichž každý provází originální pohádka. Červenou linkou knížky je čtyřletá Maruška a její adventní prožívání od první adventní neděle až do Silvestra. Podobnosti knižní rodinky s tou naší jsou samozřejmě čistě náhodné!

S oblibou říkám, že vydání knihy pro mě bylo jako první porod – absolutně jsem netušila, do čeho jdu. Pečenky jsem i sama ilustrovala akvarelovými pastelkami a byla to neskutečná hromada práce. Ale zas mít v ruce vlastní barevnou, voňavou knížku je moc fajn pocit. To si s PDFkem člověk neužije.

Kromě kreativní duše jsi také maminkou 6 dětí. Řekni nám, jak tohle všechno dohromady zvládáš (tvoření, děti, domácnost, psaní knih)? Musíš mít neuvěřitelné organizační schopnosti.

To bych si moc přála, mít nějaké nadpřirozené organizační schopnosti. Asi napíšu Ježíškovi. Zatím jsem normální máma, manažerka rodiny a co nechci zapomenout, to musím mít napsané na papírku. Správně rozdělovat čas se stále učím a je to výzva. Přemýšlím nad nějakou vychytávkou, co bych tady mohla sdílet…No, asi ten počet dětí. Hodně si spolu vyhrajou a nemusím je tolik bavit já.

Na konec nás zajímá, jak se bude dál Peti pro děti vyvíjet, až ti skončí mateřská “dovolená”. Máš v plánu se do tvorby pořádně obout a svůj projekt nadále rozvíjet nebo to bude něco jiného?

Uvidíme, co přinesou další roky, ale ráda bych u tvorby zůstala, ať už naplno, nebo částečně. Občas si říkám, že bych mohla dělat něco užitečnějšího, důležitějšího (před mateřskou jsem pracovala jako lektor primární prevence na školách) – ale pak mi přijde nějaká krásná recenze, jak si hru užili všichni kamarádi ze třídy, jak materiál pomohl pedagogům, jak adventní kalendář stmelil rodinu a uvědomím si, že to málo není a že přesně kvůli tomuto chci pokračovat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × 2 =