Rozhovor s autorkou – Žaneta Radimecká

rozhovor Žaneta Radimecká
rozhovor Žaneta Radimecká

Začátek tvorby?
Odjakživa a pro ostatní od roku 2019

Pro koho tvoříš?
1. st. ZŠ

Kde tě najdeme?
 www.uciteleucitelum.cz

Kolik máš produktů?
92

Žanet, vy se mezi autorkami pohybujete docela dlouho a před založením UU jste sama PDF soubory tvořila. Povíte nám, co vás k výrobě materiálů pro děti přivedlo?

Do této cesty mi během života zasáhlo mnoho příležitostí. Jako mladičká (mladá jsem pořád, pochopte) já jsem vedla skautskou družinku světlušek, pracovala jsem brigádně pro zábavní agenturu, tvořila materiály v rámci své profese učitelky na prvním stupni a teď se věnuji tvorbě pro svou starší dceru. Všechny tyto momenty velmi významně ovlivnily moji tvorbu materiálů. Vycházím z nich z ověřených aktivit a metod výuky. Snažím se tvořit materiály, které jsou vhodné pro diferencovanou výuku tak, aby sedly všem dětem a mohly je zpracovat podle svých dovedností. Aby byly co nejvíce volné ale zároveň, aby u nich měly pozitivní vliv ve vzdělávání. Nejen v tom znalostním, ale také mi vždy záleželo na atmosféře ve třídě, proto se snažím tvořit i materiály, které přispívají k pohodě ve třídě.

Váš portál Učiteléučitelům je mezi pedagogy opravdu známý. Jak vás vlastně napadlo ho vybudovat?

Po odchodu na mateřskou dovolenou jsem měla pocit, že se budu nudit (smích). Hledala jsem možnosti, jak zůstat u své profese, ale zároveň jak být doma s dcerou. V té době jsem nabízela své materiály na konkurenčním trhu, kde jsem nebyla spokojená. Chtěla jsem vytvořit místo, kde bude autorům příjemně. Aby byli autoři co nejvíce odměněni za svou práci a ta se dostala k široké nabídce pedagogů.

Na UU je možné najít obrovské množství autorů a nabízených produktů. Kolik práce musíte vynaložit na správu a propagaci webu? Staráte se o portál sama nebo za vámi stojí nějaký tým lidí?

rozhovor Žaneta Radimecká

Myslím, že spousta lidí si nedokáže představit tu práci za webem, dokud nějaký nevlastní. Mnoho autorů mi píše velmi krásné zpětné vazby, ocenění i poděkování. A to mě vlastně hodně posouvá dál. Protože denně schvaluji každý materiál ručně – kontroluji, zda je kvalitní – zda neporušuje autorská práva, neobsahuje chyby jak gramatické, tak didaktické, zda je ve správném formátu atd. Jen za srpen jsem na www.uciteleucitelum.cz zkontrolovala 650 materiálů. Denně mi chodí desítky e-mailů od kupujících, autorů či nabídek na spolupráci. Propaguji web na sítích, starám se o Facebook a Instagram, natáčím reels, publikuji příspěvky, nastavuji reklamu. Tisknu si materiály, stříhám je, připravuji pro prezentaci… Takže si představte takovou asi osmihodinovou pracovní dobu rozdělenou do 24 hodin mezi péčí o dvě mrňavé holčičky. Kdybych na to byla sama, web by už asi nebyl. Pomáhá mi mnoho lidí. Největší díky však patří mému manželovi, který se výborně stará o naše dcery. V poslední době ale hodně uvažuji o přesunu do kanceláře a o zaměstnání více lidí. Jenže víte co, nikdo to jen tak nebude dělat s tak otevřeným srdcem a pečlivě, musím pořádně vybírat. 

V on-line světě elektronických produktů už jste po těch letech jak ryba ve vodě. Stále vás tato práce baví a naplňuje?

Tvorba materiálů? To je pro mě takový únik od práce na webu. Jsem duše kreativní, ráda si kreslím svoje obrázky k produktům, takže když je chvilka, ráda sáhnu po materiálu, který jsme s dětmi dělali, a převedu ho do PDF. Nicméně času od narození druhé dcery moc není. A web uciteleucitelum.cz? Ten mě ohromně baví. Mám radost, že tu mohu být pro druhé a pomáhat jim být vidět. Být tu pro pedagogy a rodiče a umožnit jim využívat vytvořené materiály pro děti. A hlavně být tu pro děti, kterým dospělí poskytují zábavné aktivity se zaměřením na vzdělávání. A také jsem pochopila, že naše sociální sítě hodně ovlivní i veřejnost, která vnímá školství tak, jak ho bohužel vnímá. Jsem ráda, že vidí materiály na webu a náměty na aktivity, které dokazují, že české školství jde kupředu. Že se pedagogové snaží, aby výuka byla jiná – zábavná, efektivní, rozvíjející, podporující, všestranná…

Povíte nám, co vás vedlo k tomu založit slovenský portál a jakým dalším směrem se bude UU vyvíjet? 

Jeden čas byla velká poptávka od slovenských kolegů po překladech materiálů. To mě vedlo k myšlence založit web i na Slovensku. Je to tam ale jiné, u nás v ČR je ochota materiály tvořit a sdílet. Na Slovensku to bylo zpočátku krušné, ale po dvou letech na trhu si myslím, že měníme společnost i tam. Spousta českých autorek publikuje i na www.uciteliaucitelom.sk, mám radost, že některé z nich jsou ve velmi pěkných číslech. Nicméně spíše platí, že slovenští učitelé nakupují od slovenských autorů. Svoje plány s projektem Učiteléučitelům mám, ale až přijdou, tak je uvidíte Jeden už velmi brzy.

Nejste jen tvůrkyní PDF souborů, jste také prvostupňová učitelka. Nyní jste na mateřské dovolené. Máte v plánu se po jejím skončení vrátit zpátky do školy?

rozhovor Žaneta Radimecká

Asi tu mateřskou dovolenou moc nevnímám, pracuji na plné obrátky každý den. I o víkendu. Ale hrozně moc mi chybí třída plná dětí a ta práce v ní. Ráda bych se jednou vrátila. Ve škole, odkud jsem odcházela na MD, jsou skvělé kolegyně a kolegové, kteří mi také chybí. Musím říct, že hodně jsem se naučila právě tam a cítím nějak potřebu to škole vrátit. Ale jak to bude, to Vám neřeknu. Musím najít nějakou cestu, aby neutrpěl web, moje rodina a ani já.

Na konec by nás zajímalo, zda se i nadále mohou vaši věrní zákazníci těšit na vaše materiály pro děti? Nelze si totiž nevšimnout, že jste nějakou dobu žádný nový produkt nevydala.

Docela jsem se vyčerpala při tvorbě místní regionální učebnice, kterou jsme pod místní MAS vytvořili. A mám z ní velkou radost. Nicméně moje tvorba šla spíše tam. Na web nyní dávám spíš rychlovky, které udělám během dne, dvou, takže je vkládám jako materiály zdarma. Takový materiál jsem nedávno vydala nový. 

CHCETE SE TAKÉ STÁT AUTORKOU?

programy pro tvorbu PDF
kde prodávat pdf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × one =